Miecz w torfowisku

aktualizacja: 08.06.2017, 13:47
Foto: PAP

Średniowieczny miecz pochodzący z XIV wieku odkryto na torfowisku pod Hrubieszowem.

REDAKCJA POLECA
08.06.2017
Polskie uczelnie coraz niżej w QS World University Ranking
08.06.2017
Rzeczna dłubanka z epoki brązu
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

Miecz odkryto podczas prac w gminie Mircze, kilkanaście kilometrów na południe od Hrubieszowa. Znalazca przekazał zabytek do Muzeum w Hrubieszowie. Broń jest skorodowana, ale zachowana niemal w całości, nie przetrwała tylko rękojeść.

Miejsce, w którym dokonano odkrycia jest terenem podmokłym i torfowiskiem. Niewykluczone, że rycerz został wciągnięty do bagna w wyniku splotu nieszczęśliwych wypadków, lub jest to po prostu zgubą. To miecz do walki oburącz, pierwotnie ważył około półtora kilograma,. Znaleziony okaz ma 120 cm długości, wykonany w bardzo profesjonalny sposób; jest świetnie wyważony, doskonale nadawał się do szermierki.

Na trzpieniu broni czytelny jest znak krzyża równoramiennego wpisanego w kształt tarczy herbowej, był to rodzaj znaku firmowego wytwórcy. Ten symbol na co dzień nie był widoczny, bo trzpień pokrywała rękojeść, wykonana z drewna, kości lub rogu.

Miecz poddany zostanie konserwacji w Warszawie. Ten zabieg będzie pomocny w czasie próby ustalenia, do kogo należał.  Na głowni tuż przy rękojeści również mogą znajdować się wyryte znaki - te najczęściej pozostawiane były przez mieczników znaczących głownie mieczy, na przykład na specjalne zamówienie rycerza.

—PAP Nauka w Polsce, k.k. 

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE