Koniec monopolu korporacji na aplikacje prawnicze

Resort sprawiedliwości nie wyklucza, że droga do togi będzie wiodła także przez szkolenia na uczelniach.

Aktualizacja: 28.11.2017 06:05 Publikacja: 27.11.2017 18:09

Koniec monopolu korporacji na aplikacje prawnicze

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

– Udział uczelni w aplikacjach prawniczych jest stosunkowo duży na świecie. Nie odrzucamy idei wprowadzenia alternatywnej drogi dojścia do zawodu adwokata i radcy prawnego – mówi „Rzeczpospolitej" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

To deklaracja, która może zapowiadać ogromne zmiany. Nie tylko korporacje prawnicze, jak to jest obecnie, ale także uczelnie organizowałyby szkolenia dla przyszłych adwokatów oraz radców prawnych.

Korporacje straciłyby spore pieniądze. W tym roku od aplikantów uzyskały ponad 64 mln zł. Skąd te miliony? Obecnie na aplikacji radcowskiej na trzech rocznikach uczy się 7688 osób, a na adwokackiej – 4686. Opłata w 2017 r. za pobieranie nauki wyniosła 5200 zł.

Z ustaleń „Rzeczpospolitej" wynika zaś, że aplikacja uniwersytecka mogłaby być tańsza i krótsza, a aplikanci mieliby zagwarantowane praktyki w kancelariach.

Dziekani najlepszych wydziałów prawa są podzieleni. Pomysł aplikacji uniwersyteckich chwali Uniwersytet Warszawski, a Jagielloński ocenia sceptycznie.

Samorządy prawnicze widzą tylko jego złe strony.

– Nie wiem, jakie interesy lobbystyczne stoją za tym, by uruchamiać nową ścieżkę dostępu do zawodów prawniczych – mówi adwokat Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej. – Jeśli chce się podwyższać standardy zawodowe, trzeba zacząć od jakości kształcenia studentów.

Wtóruje mu Zbigniew Tur, wiceprezes Krajowej Izby Radców Prawnych: – Od wielu lat aplikacja radcowska jest postrzegana przez studentów prawa jako najlepsza droga do zawodu radcy, co potwierdzają zarówno wyniki egzaminów wstępnych, jak i wyniki egzaminów zawodowych, podczas których osoby bez aplikacji radcowskiej uzyskują gorsze wyniki.

Barbara Kudrycka, była minister nauki i szkolnictwa wyższego, mówi, że wolałaby nie być klientem radcy prawnego lub adwokata po aplikacji uzyskanej na uczelni.

Do dyskusji o zmianach w kształceniu profesjonalnych pełnomocników zainspirowała Ministerstwo Sprawiedliwości petycja obywatelska. Studenci prawa zwrócili uwagę na masowość szkoleń na aplikacji, małą liczbę zajęć praktycznych i problemy infrastrukturalne. Z tymi uwagami nie zgadzają się korporacje. Twierdzą, że to uczelnie nie znają się na praktycznym wykonywaniu zawodu. Podobnego zdania jest Barbara Kudrycka.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem