Aplikacje: nie wszyscy mieli problem z testem

Studenci niektórych uczelni od lat lepiej sobie radzą na egzaminach korporacyjnych.

Aktualizacja: 27.09.2016 11:26 Publikacja: 26.09.2016 19:06

Aplikacje: nie wszyscy mieli problem z testem

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało wyniki egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką i radcowską z komisji w całym kraju. Wyniki: zdało 42,6 proc. kandydatów u adwokatów i 40,4 proc. u radców prawnych. To lepiej niż rok temu, gdy zdało 37,5 proc. u adwokatów i zaledwie 34,4 proc. u radców prawnych.

Bez przypadku

Są miasta, w których odnotowano dużo wyższą zdawalność niż średnia. Tak było u adwokatów w Białymstoku – zdało 54 proc. kandydatów, w Łodzi 53 proc., w Krakowie 50,8 proc. i w Lublinie 49,2 proc.

42,6 proc.

kandydatów na aplikację adwokacką zaliczyło egzamin (dane ze wszystkich komisji)

Zdaniem wielu tegoroczny test na aplikacje był trudniejszy niż ten z 2015 r. Zawierał wiele szczegółowych pytań.

– Wygląda na to, że najlepsze wyniki odnotowano w izbach w silnych ośrodkach akademickich – komentuje Ewa Stompor-Nowicka z Krajowej Rady Radców Prawnych.

Wyniki egzaminów nie dziwią Andrzeja Zwary, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Od lat zarówno statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i Naczelnej Rady Adwokackiej pokazują, że rozkład zdawalności na aplikacje jest odbiciem rankingu wyższych uczelni. Tradycyjne uniwersytety publiczne dają najwięcej aplikantów, tegoroczny egzamin to potwierdza – mówi Andrzej Zwara.

– Żeby zdać egzamin wstępny, nie wystarczy chodzić na wykłady i zaliczać ćwiczenia – mówi Andrzej Wachowski, dziś aplikant drugiego roku aplikacji adwokackiej. Przyznaje, że już na studiach uczestniczył w pracach klinik prawa.

40,4 proc.

kandydatów do korporacji radców prawnych zaliczyło egzamin w całym kraju

– To dużo daje – uważa. Test napisał na 139 punktów, a maksymalna liczba wynosiła 150. Dziś wie, że chce być adwokatem i zajmować się giełdą oraz transakcjami.

Pomagają jak mogą

Maciej Perkowski, prodziekan do spraw studiów stacjonarnych z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, mówi, że dobry wynik absolwentów tej uczelni to przede wszystkim ich własny sukces okupiony osobistym wysiłkiem.

- My jako wydział staramy się pomóc. Każdego roku analizujemy wyniki egzaminów, sprawdzamy testy, wyciągamy wnioski, przygotowujemy pod kątem egzaminu dodatkowe zajęcia – wyjaśnia. I podaje przykład specjalnych kursów na aplikacje, wykładów specjalizacyjnych, konwersatoriów, centrum praktyk sądowych itd.

Zanim jednak student trafi na dodatkowe zajęcia, uczelnia najpierw sprawdza, kto jest rzeczywiście zainteresowany aplikacją i jakiego rodzaju.

– Dziś coraz częściej sporo młodych ludzi świadomie decyduje się na karierę bez togi. Chcą pracować w obsłudze handlu, biznesie, często ma to związek z możliwościami zarobkowymi – dodaje prodziekan.

Mówi też, że z roku na rok mniej jest studentów ryzykantów. Takich, którzy nie są zdeterminowani, ale dopiero szukają sposobu na życie. Oni nie muszą chodzić na zajęcia pomagające w przygotowaniu na aplikacje.

Są najlepsi

Jak było w tym roku?

Iwona Kujawa z Ministerstwa Sprawiedliwości zapewnia, że resort przygotuje analizę pod kątem zdawalności i uczelni, które kończyli kandydaci. Z danych za 2015 r. wynika, że blisko 75 proc. absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zdało egzaminy na aplikacje prawnicze. Drugie w kolejności wyniki mieli absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego (60,34 proc.), a następni byli absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (59,13 proc.).

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało wyniki egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką i radcowską z komisji w całym kraju. Wyniki: zdało 42,6 proc. kandydatów u adwokatów i 40,4 proc. u radców prawnych. To lepiej niż rok temu, gdy zdało 37,5 proc. u adwokatów i zaledwie 34,4 proc. u radców prawnych.

Bez przypadku

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara