Egzamin na aplikacje 2016 - test z ustawy o prawach konsumenta

Czy klient może zrzec się swoich praw, kiedy można odstąpić od umowy – takie pytania mogą być na teście.

Publikacja: 12.07.2016 17:23

Egzamin na aplikacje 2016 - test z ustawy o prawach konsumenta

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

24 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem Beck pomagamy się do niego przygotować. Dziś ustawa o prawach konsumenta (u.p.k.)

Prawa konsumenta

Zakres

Ustawa określa prawa przysługujące konsumentowi, w szczególności:

1) obowiązki przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem;

2) zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa;

3) zasady i tryb wykonania przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa;

4) zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość dotyczącej usług finansowych.

UWAGA! Ciężar dowodu spełnienia obowiązków informacyjnych spoczywa na przedsiębiorcy. Przedsiębiorca jest zobowiązany wydać konsumentowi dokument umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub potwierdzenie jej zawarcia, utrwalone na papierze lub, za zgodą konsumenta, na innym trwałym nośniku. Na stronach internetowych służących do prowadzenia handlu elektronicznego wskazuje się w sposób wyraźny, najpóźniej na początku składania zamówienia, jasne i czytelne informacje o ograniczeniach dotyczących dostarczania oraz akceptowanych sposobach płatności.

Termin na odstąpienie od umowy Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Jeżeli konsument nie został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu, o którym mowa w art. 27 (u.p.k.) – 14 dni od zawarcia umowy.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do u.p.k. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie przesłać konsumentowi na trwałym nośniku potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Obowiązek zwrotu płatności Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy. Przedsiębiorca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami. Jeżeli przedsiębiorca nie zaproponował, że sam odbierze rzecz od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej. Przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów. Zwrot rzeczy, zmniejszenie wartości rzeczy Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

Umowy dodatkowe, wygaśnięcie

W chwili odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa wygasają powiązane z nią umowy dodatkowe zawarte przez konsumenta, jeżeli na ich podstawie świadczenie jest spełniane przez przedsiębiorcę lub osobę trzecią na podstawie porozumienia z przedsiębiorcą. Jeżeli umowa dodatkowa została zawarta z osobą trzecią, przedsiębiorca informuje tę osobę o odstąpieniu przez konsumenta od umowy.

Test

Pytanie 1

Przepisy ustawy o ochronie prawa konsumenta są stosowane do umów:

A. dotyczących usług socjalnych, mieszkań socjalnych, opieki nad dziećmi, wsparcia dla rodzin i osób znajdujących się stale lub czasowo w potrzebie, w tym opieki długoterminowej,

B. zawieranych z przedsiębiorcą dokonującym częstych i regularnych objazdów, podczas których przedsiębiorca dostarcza środki spożywcze, napoje i inne artykuły, przeznaczone do bieżącego spożycia w gospodarstwach domowych, do miejsca zamieszkania, pobytu lub pracy konsumenta,

C. zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa, jeżeli konsument jest zobowiązany do zapłaty kwoty stu złotych.

Odp. C (art. 3 ust. 1 pkt 10 u.p.k.)

Pytanie 2

Zrzeczenie się przez konsumenta praw przyznanych mu w ustawie o prawach konsumenta jest:

A. niemożliwe,

B. możliwe, bez ograniczeń,

C. możliwe, ale tylko w odniesieniu do praw dotyczących odstąpienia od umowy.

Odp. A (art. 7 u.p.k.)

Pytanie 3

Na stronach internetowych służących do prowadzenia handlu elektronicznego wskazuje się, w sposób wyraźny, jasne i czytelne informacje o ograniczeniach dotyczących dostarczania oraz akceptowanych sposobach płatności. Wskazanie to może nastąpić:

A. w dowolnym miejscu na stronie,

B. najpóźniej na początku składania zamówienia,

C. najpóźniej na końcu składania zamówienia.

Odp. B; art. 18 PrKonsumU

Pytanie 4

Co do zasady konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, w terminie:

A. 14 dni,

B. 21 dni,

C. 30 dni.

Odp. A; art. 27 PrKonsumU

Pytanie 5

Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W celu zachowania terminu:

A. wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem,

B. niezbędne jest dostarczenie oświadczenia przedsiębiorcy przed jego upływem,

C. niezbędne jest potwierdzenie przez przedsiębiorcę otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy przed upływem terminu.

Odp. A; art. 30 ust. 2 PrKonsumU 700.

Następny odcinek za tydzień.

24 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem Beck pomagamy się do niego przygotować. Dziś ustawa o prawach konsumenta (u.p.k.)

Prawa konsumenta

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona