Kandydaci na adwokatów i radców piszą odwołania od wyników egzaminów

Komisje szacują, że wynik egzaminu może zakwestionować nawet 700 osób. Czy dostaną togi, zależy od decyzji ministra sprawiedliwości.

Aktualizacja: 09.05.2016 19:34 Publikacja: 09.05.2016 19:02

Kandydaci na adwokatów i radców piszą odwołania od wyników egzaminów

Foto: 123RF

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęły już pierwsze odwołania od negatywnych wyników egzaminów korporacyjnych 2016 r. Zajmie się nimi komisja egzaminacyjna II stopnia przy MS. Kiedy? Terminu jeszcze nie ustalono.

W komisjach egzaminacyjnych szacują, że odwołań może być nawet ok. 700.

Ostatnia deska ratunku

Na forach aplikantów, którzy oblali tegoroczny egzamin zawodowy, wrze. Kandydaci wymieniają się opiniami i wzorami gotowych zaskarżeń. Jedni piszą odwołania, inni już je wysłali do komisji egzaminacyjnych. Te prześlą je dalej do ministerstwa.

– Do tej pory wpłynęły trzy odwołania od wyników egzaminu radcowskiego – informuje Sebastian Kaleta, rzecznik MS. W sprawie egzaminu adwokackiego na razie odwołań nie ma.

To jednak tylko kwestia czasu, bo komisje w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Katowicach, Wrocławiu rejestrują coraz większe wpływy.

– Pierwsze dni wyglądały spokojnie. Pod koniec terminu, jaki przysługiwał kandydatom, pojawia się coraz więcej odwołań – usłyszeliśmy w jednej z warszawskich komisji.

– Oblałem tylko jeden z pięciu egzaminów, i to właśnie z prawa cywilnego – mówi jeden ze zdających w tym roku aplikantów adwokackich. Wynik w komisji, w której zdawał, był jednym z najgorszych w kraju. W dodatku uważa, że choć rzeczywiście zadanie go zaskoczyło, to jednak został oceniony niesprawiedliwie. Wprawdzie nie zastosował rozwiązania z tzw. klucza, ale w jego opinii to, które zaproponował, wraz z argumentacją się broni. Na decyzję może czekać jednak miesiącami. Zdarzało się, że komisja przy MS wydawała ją po kilku miesiącach, kiedy kandydat zapisał się już na egzamin w następnym roku. W dodatku nie musi być pozytywna. Odwołujący z roku na rok rzadziej przekonują komisje do swoich racji.

Mało skuteczni

O ile w 2011 r. komisje uwzględniły 51 proc. odwołań od wyniku egzaminu adwokackiego i 42,1 proc. od radcowskiego, o tyle w 2013 r. już tylko, odpowiednio, 31,9 proc. i 16,9 proc. W dwóch ostatnich latach było ich jeszcze mniej.

– Przyczyn jest kilka – tłumaczy adwokat Waldemar Ciesielski z Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. – Po pierwsze, komisje I stopnia sprawdzające prace mają coraz większe doświadczenie, a po drugie, jakość zadań egzaminacyjnych jest coraz lepsza.

Na komisji odwoławczej nie kończy się droga aplikanta, który nie zgadza się z negatywną oceną. Jej uchwałę można bowiem jeszcze zakwestionować przed sądami administracyjnymi.

Wynik taki sobie

Oficjalne wyniki egzaminu zawodowego 2016 tydzień temu podało MS. U adwokatów zdało go ponad 70 proc. kandydatów, a u radców – ponad 77 proc. U adwokatów do egzaminu przystąpiło 2310 osób, u radców – 3145.

Ponadto na wniosek ministerstwa sprawa egzaminu adwokackiego trafiła pod koniec marca do prokuratury. Chodzi o przeciek, do którego miało dojść w jednej z warszawskich komisji. Jeden ze zdających wśród orzeczeń, które można mieć w czasie egzaminu, miał dużym wykrzyknikiem zaznaczone jedno, które pasowało do rozwiązania zadania. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo. Sprawa trwa.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.lukaszewicz@rp.pl

Jak zawalczyć o wynik egzaminu

- Egzaminowany ma 14 dni od chwili otrzymania uchwały o wyniku egzaminu na złożenie odwołania do komisji II stopnia działającą przy ministrze sprawiedliwości.

- Odwołanie złożone przez osobę, która przystąpiła do egzaminu zawodowego, powinno być rozpoznane „bez zbędnej zwłoki".

- W praktyce okazuje się, że rozpoznanie odwołań od uchwał o wynikach egzaminu zawodowego przez komisje II stopnia następuje w ciągu pół roku.

- Egzamin zawodowy dla radców prawnych i adwokatów jest jednakowy w danym roku w całej Polsce. Komisja II stopnia nie musi więc zapoznawać się za każdym razem z danym zadaniem egzaminacyjnym. Jej prace ograniczają się do analizy pracy odwołującego się kandydata oraz jego odwołania.

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęły już pierwsze odwołania od negatywnych wyników egzaminów korporacyjnych 2016 r. Zajmie się nimi komisja egzaminacyjna II stopnia przy MS. Kiedy? Terminu jeszcze nie ustalono.

W komisjach egzaminacyjnych szacują, że odwołań może być nawet ok. 700.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów