Aplikacje/egzaminy

Egzamin adwokacki i radcowski 2017 - podsumowanie

Fotorzepa, Piotr Guzik
Egzamin korporacyjny 2017 dobiegł końca. Cztery dni i pięć egzaminów. To ponad ludzkie siły – mówią zdający.

Piątek był ostatnim dniem tegorocznych egzaminów zawodowych dla przyszłych kandydatów do zawodów adwokata i radcy prawnego. Przystąpiło do nich w sumie ponad 5,5 tys. osób. Pierwsze wyniki mają się pojawić już pod koniec kwietnia. Większa część komisji ogłosi je jednak dopiero po majowym weekendzie.

Czwartego dnia maratonu odbyły się dwa egzaminy. Pierwszy z prawa administracyjnego, a drugi z etyki i zasad wykonywania zawodu.

Kandydaci na adwokatów pisali skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a przyszli radcowie skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W obu przypadkach zadanie dotyczyło ustawy o kierujących pojazdami.

Na egzaminie z etyki u adwokatów trzeba było się zmierzyć z naruszeniem zasad dotyczących prowadzenia kancelarii, np. w lokalu nie zabezpieczono właściwie akt, co mogło prowadzić do naruszenia tajemnicy adwokackiej. U radców kazus dotyczył konfliktu interesów.

Odpytaliśmy kilku zdających, co sądzą o tegorocznym egzaminie. Większość twierdzi, że tematy zadań były życiowe, a same kazusy nie kryły większych pułapek. Wszyscy narzekają jednak na ogromny wysiłek i stres, jakiemu zostali poddani.

– Po trzech dniach takiego wysiłku wpadamy w czwarty, jeszcze większy – osiem godzin pisania – mówią zdający. Twierdzą, że trudno już pozbierać myśli.

W ocenie zdających najtrudniejszy dla przyszłych adwokatów okazał się egzamin z prawa cywilnego – mieli do rozwiązania sprawę dotyczącą odszkodowania za używanie pojazdu zastępczego. Radcowie musieli z kolei poradzić sobie z kazusem, który dotyczył kolizji pieszego z rowerzystą.

Kandydaci na radców za najtrudniejsze uznali prawo karne – tematem zadania było przestępstwo stalkingu i rozboju, a u adwokatów – znęcania się i niealimentacji. W obu przypadkach należało sporządzić apelację. Egzamin z prawa gospodarczego u adwokatów polegał na napisaniu umowy dzierżawy, a u radców pożyczki.

Stanowisko MS jest jednoznaczne. Egzamin w całym kraju przebiegł bez większych zakłóceń. Sporo zdających opuszczało sale przed czasem.

Egzamin adwokacki odbywa się w 13 miastach, a radcowski – w 19. Zadania – jednakowe dla wszystkich – przygotowały zespoły powołane przez ministra sprawiedliwości.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL