Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Aplikacje/egzaminy

#RZECZoPRAWIE - Kornel Morawiecki: uczelnie nie powinny kształcić adwokatów, bo nie było tam lustracji

Kornel Morawiecki
tv.rp.pl
Adwokat ma być strażnikiem naszej wolnoœci i on się musi tego nauczyć od swojego mistrza. Nie może nim być osoba ze œrodowiska, które nie zostało porzšdnie zlustrowane - uważa marszałek senior Kornel Morawiecki.

„Produkowanie adwokatów przez uniwersytety odbędzie się ze szkodš dla nas wszystkich" – napisał w liœcie do ministra sprawiedliwoœci Zbigniewa Ziobry marszałek senior Kornel Morawiecki. Czy rzeczywiœcie przekazanie szkołom wyższym uprawnień do kształcenia aplikantów będzie błędem? – zapytała go w œrodowym wydaniu programu #RZECZoPRAWIE redaktor Anna Wojda.

- Adwokat ma być strażnikiem naszej wolnoœci i on się musi tego nauczyć od swojego mistrza. Nie można po szkole zostać adwokatem, trzeba mieć praktykę. A jest też aspekt głębszy: jesteœmy 29 lat po transformacji , a nie mamy w tym ogromnym segmencie, który wychowuje młode pokolenie, prawdy i lustracji. Tam sš nadal ludzie złamani przez poprzedni system. Adwokatura ma to przynajmniej wyczyszczone. Ci, co tam uczš, nie majš z tyłu głowy, że sami sš niegodni, by wychowywać – powiedział Kornel Morawiecki.

W jego ocenie pomysł aplikacji akademickiej nie pójdzie zupełnie na marne, skoro w reakcji na projektowane przepisy korporacje już zastanawiajš się, czy ich aplikacja jest robiona dobrze i zgłosiły chęć poprawy.

Jego zdaniem lustracja na uczelniach jest bardzo potrzebna, choć będzie mocno spóŸniona.

- Jeœli ktoœ na uczelni donosił na kolegów, to przecież wiedział w czyim interesie. Ludzie na uczelniach byli œwiadomi, że państwo polskie jest zależne od Moskwy . Taki donosiciel ma pewnš moralnš skazę, bo robił to dla własnych korzyœci i na rzecz formacji zależnej od Moskwy. Nie mogš teraz tacy ludzie kształtować młodego pokolenia. Mogš prowadzić badania, ale nie uczyć młodych ludzi. Zwłaszcza, że się nie przyznali, nie oczyœcili. Lustracja na uczelniach miała zbyt mały wymiar. Podobnie jak w œrodowisku sędziowskim i w wojsku.

Według Kornela Morawieckiego projekt lustracji na uczelniach autorstwa Jarosława Gowina jest niewystarczajšcy, gdyż obejmuje tylko pracowników i funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa w PRL, a współpracowników, donosicieli – już nie.

- Poza tym projekt dotyczy pozbawienia funkcji uczelnianych, a nie dydaktyki. Także osoby współpracujšce z służbami powinny być odsunięte od procesu kształcenia młodych ludzi. Młodzież ma prawo wiedzieć kto ich uczy.

Zapytany o to, jaki powinien być dobry adwokat, marszałek senior powiedział:

- To ktoœ, kto broni nie tylko według prawa, ale też według okolicznoœci. Ma zrozumieć słaboœć ludzkš, starać się wycišgnšć przestępcę na wyższy poziom moralny. To nie jest tylko pełnomocnik pokrzywdzonego czy przestępcy, ale zawód zaufania dla całego społeczeństwa. Można powiedzieć: adwokat sumienia.

Zobacz wideo: Morawiecki w #RZECZoPRAWIE

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL