Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Aplikacje/egzaminy

Maciej Bobrowicz: Ile będzie kosztowała aplikacja uniwersytecka

Maciej Bobrowicz
rp.pl
- Nie wierzę, żeby uniwersytety przy pomocy tej kadry, którš dysponujš, miały takš znajomoœć wykonywania zawodu adwokata czy radcy, aby taki aplikant mógł póŸniej skutecznie wykonywać ten zawód – mówił w programie #RZECZoPRAWIE Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

W pištkowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasz Pietryga rozmawiał z Maciejem Bobrowiczem, prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych, o pomyœle resortu sprawiedliwoœci na wprowadzenie tzw. aplikacji uniwersyteckiej.

Prezes samorzšdu radców zwrócił uwagę m.in. na kwestie finansowe. – Jeœli na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe kosztujš 7-8 tys. zł, to znaczy, że ta nowa aplikacja uniwersytecka też będzie kosztowała 8 tys. zł? Przy kalkulacji studiów podyplomowych pojawia się zysk. Uniwersytet ma prawo go naliczyć. Będzie to koncepcja zarabiania na aplikantach? – pytał Bobrowicz.

Jak przy tym zaznaczył, obecnie samorzšdy prawnicze nie mogš zarabiać na szkoleniu aplikantów. - To sš znaczone pienišdze, każda złotówka pozyskana od aplikanta na szkolenie musi być na to przeznaczona, i kontroluje to minister sprawiedliwoœci – wyjaœnił prezes KRRP.

- Dlaczego studia uniwersyteckie kosztujš 8 tys. zł, a aplikacja miałaby być tańsza? Cudów nie ma, z zasobów uczelni trzeba będzie dopłacać, aby przejšć ten rynek, który majš samorzšdy. Będzie to pewnego rodzaju fikcja, bo nikt profesjonalnej aplikacji za 3 tys. zł nie zrobi – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL