Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Analizy

5 tysięcy żołnierzy odeszło z armii w 2016 roku. Nie chcš być w wojsku Antoniego Macierewicza?

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Skala odejœć z armii zaskakuje. I nie chodzi tylko o generałów, ale także o szeregowych wojskowych. W 2016 r. mundury powiesiło do szafy prawie 5 tys. żołnierzy.

Komisja obrony narodowej na wniosek posłów PO odpyta wkrótce szefa resortu obrony o przyczyny i skalę odejœć z najwyższych stanowisk w armii. O kwestię tę pytali już posłowie Kukiz'15. Odpowiadajšc na ich interpelację, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki napisał: „Zwolnienia nie powodujš negatywnego wpływu na kwestie dowódcze w Siłach Zbrojnych RP. (...) Oficerowie na dowódczych stanowiskach majš swoich zastępców, więc – nawet w przypadku czasowego niepowołania następcy na dane stanowisko – cišgłoœć dowodzenia jest zachowana".

Posłowie Kukiz'15 dociekali też m.in. o to, czy za odejœciem wysokich oficerów przemawiajš „uzasadnione potrzeby Sił Zbrojnych RP".

Na tak sformułowane pytanie odpowiedzi nie otrzymali. Jednak z informacji autoryzowanej przez Kownackiego poznaliœmy skalę odejœć oficerów z wężykiem na naramiennikach.

W 2016 roku mundur zdjęło 25 generałów. Odchodzili sami z własnej inicjatywy, nie uzasadniali przyczyn podjęcia takiej decyzji – utrzymuje MON. W odpowiedzi wiceministra Kownackiego nie ma jednak ani słowa, że częœć generałów decyzjš szefa MON została usunięta z kierowniczych stanowisk.

Z informacji przekazanych przez resort wynika, że oœmiu generałów osišgnęło wiek 60 lat, czyli musieli przejœć na emeryturę, 14 złożyło wypowiedzenie, jeden został zwolniony, a dwóch musiało odejœć, bo zbyt długo pozostawali w rezerwie kadrowej.

Kownacki tłumaczy zmiany w wyszukany sposób. „Ich koniecznoœć jest zwišzana ze zmianš uwarunkowań międzynarodowego œrodowiska bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu Polski (szczególnie w kontekœcie rosyjskiej agresji na Ukrainę i konfliktu będšcego tego następstwem). (...) Polityka kadrowa w polskiej armii jest jednym z kluczowych elementów wspomnianych zmian i jest zwišzana z potrzebš dostosowania Sił Zbrojnych RP do nowych uwarunkowań".

Wydawać by się mogło, że właœnie te „uwarunkowania" powinny powodować ostrożnoœć w podejmowaniu decyzji kadrowych. Teraz, jak podaje BBN, mamy 74 oficerów ze stopniem generała.

Nie można nad tym tematem przejœć do porzšdku dziennego i ukryć jš we mgle niedomówień. Bo problem jest poważniejszy. Otóż z informacji, które otrzymała z MON „Rzeczpospolita", wynika, że w 2016 r. mundur zdjęło 4844 żołnierzy zawodowych (dla porównania w 2015 – 4528). Skala odejœć z wojska była więc znaczna, choć nie dramatyczna. Niemniej zaskakuje, bo Antoni Macierewicz robił wszystko, aby najbardziej doœwiadczonych wojskowych zatrzymać. Dał im podwyżki, zniósł limit 12-letniej służby dla zawodowych szeregowych, odmroził awanse.

Czy ci żołnierze nie chcieli zatem firmować jego wojska?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL