Kazimierz Turaliński, autor podręcznika „Jak kraść? Podręcznik złodzieja”, jest doradcą w komisji ds. Amber Gold

aktualizacja: 30.10.2016, 17:49
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

PiS w roli doradcy w komisji ds. Amber Gold zatrudnił autora poradników dla przestępców – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

REDAKCJA POLECA

Komisja śledcza ds. Amber Gold ma aż 11 doradców, z czego siedmiu wskazał klub PiS. Miesięcznie zarabiają około 8 tys. zł brutto.

Jednym z takich doradców jest Kazimierz Turaliński, który przedstawia się jako ekspert od bezpieczeństwa gospodarczego. Dotąd zasłynął jednak głównie jako autor książek.

Turaliński ma na swoim koncie publikacje takie, jak m.in. „Jak legalnie nie płacić podatków?” oraz „Jak legalnie nie płacić swoich długów?”. Jednak jego prawdziwym opus magnum jest książka „Jak kraść? Podręcznik złodzieja” licząca ponad 500 stron. Turaliński kolejno analizuje w niej oszustwa w obrocie gospodarczym, podatkowe i przestępstwa kryminalne.

Turaliński twierdzi, że tytuł książki jest przewrotny, bo w rzeczywistości stanowi ona poradnik, jak nie zostać okradzionym. – Jest skierowana głównie do policjantów, prokuratorów, adwokatów, prywatnych detektywów i innych ludzi z „branży” – wyjaśnia „Rzeczpospolitej”.

Problem w tym, że z lektury tej książki mogą płynąć wnioski, że to rzeczywiście poradnik dla przestępców. Turaliński m.in. opisuje, jak własnoręcznie skonstruować materiały wybuchowe. Wyjaśnia, gdzie można kupić urządzenie elektryczne, umożliwiające otwarcie zamków podczas włamania do mieszkania. Radzi, jak wyreżyserować zdradę pomocną przy szantażu albo jak upozorować zgon, by wyłudzić ubezpieczenie. Pod koniec książki pisze: „Uśmiechnij się. Masz fach w ręku. Jesteś złodziejem. Już wiesz, jak kraść”.

Dlatego zdaniem opozycji, PiS powinien wytłumaczyć się z wyboru takiego doradcy. – Ten człowiek jak mało kto zna się na tematyce, którą ma zająć się komisja. Wątpliwości moralne budzi jednak to, że pokazuje on mechanizmy, które mogą skłonić do podjęcia aktywności przestępczej – ocenia członek komisji ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

Więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolitej" o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE