Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Amber Gold

Kazimierz Turaliński, autor podręcznika „Jak kraść? Podręcznik złodzieja”, jest doradcš w komisji ds. Amber Gold

Fotorzepa, Piotr Wittman
PiS w roli doradcy w komisji ds. Amber Gold zatrudnił autora poradników dla przestępców – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Komisja œledcza ds. Amber Gold ma aż 11 doradców, z czego siedmiu wskazał klub PiS. Miesięcznie zarabiajš około 8 tys. zł brutto.

Jednym z takich doradców jest Kazimierz Turaliński, który przedstawia się jako ekspert od bezpieczeństwa gospodarczego. Dotšd zasłynšł jednak głównie jako autor ksišżek.

Turaliński ma na swoim koncie publikacje takie, jak m.in. „Jak legalnie nie płacić podatków?” oraz „Jak legalnie nie płacić swoich długów?”. Jednak jego prawdziwym opus magnum jest ksišżka „Jak kraœć? Podręcznik złodzieja” liczšca ponad 500 stron. Turaliński kolejno analizuje w niej oszustwa w obrocie gospodarczym, podatkowe i przestępstwa kryminalne.

Turaliński twierdzi, że tytuł ksišżki jest przewrotny, bo w rzeczywistoœci stanowi ona poradnik, jak nie zostać okradzionym. – Jest skierowana głównie do policjantów, prokuratorów, adwokatów, prywatnych detektywów i innych ludzi z „branży” – wyjaœnia „Rzeczpospolitej”.

Problem w tym, że z lektury tej ksišżki mogš płynšć wnioski, że to rzeczywiœcie poradnik dla przestępców. Turaliński m.in. opisuje, jak własnoręcznie skonstruować materiały wybuchowe. Wyjaœnia, gdzie można kupić urzšdzenie elektryczne, umożliwiajšce otwarcie zamków podczas włamania do mieszkania. Radzi, jak wyreżyserować zdradę pomocnš przy szantażu albo jak upozorować zgon, by wyłudzić ubezpieczenie. Pod koniec ksišżki pisze: „Uœmiechnij się. Masz fach w ręku. Jesteœ złodziejem. Już wiesz, jak kraœć”.

Dlatego zdaniem opozycji, PiS powinien wytłumaczyć się z wyboru takiego doradcy. – Ten człowiek jak mało kto zna się na tematyce, którš ma zajšć się komisja. Wštpliwoœci moralne budzi jednak to, że pokazuje on mechanizmy, które mogš skłonić do podjęcia aktywnoœci przestępczej – ocenia członek komisji ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

Więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolitej" o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL