Czy wynagrodzenie za urzędówkę dla adwokata można zmniejszyć poniżej minimalnej stawki?

Sąd Najwyższy powie, czy można zmniejszyć wynagrodzenie pełnomocnikowi z urzędu poniżej minimalnej stawki.

Aktualizacja: 17.10.2016 18:48 Publikacja: 17.10.2016 16:46

Czy wynagrodzenie za urzędówkę dla adwokata można zmniejszyć poniżej minimalnej stawki?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Chodzi o to, czy w sytuacji gdy pełnomocnik nie napracuje się przy sprawie, ma zawsze gwarantowaną minimalną stawkę wynagrodzenia. O rozstrzygnięcie tej praktycznej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego toruński Sąd Okręgowy.

Pozew zwrócony

W jednej ze spraw cywilnych osadzony w więzieniu domagał się od miasta na drodze sądowej przyznania dla niego i jego konkubiny z dziećmi lokalu socjalnego. Sąd Rejonowy w Toruniu zasądził na rzecz adwokata Wojciecha Moroza, pełnomocnika z urzędu, 600 zł plus 23 proc. VAT tytułem kosztów pomocy prawnej, a nie 1200, których ten żądał, obliczając kwoty według stawki minimalnej określonej w ministerialnym rozporządzeniu w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielanej przez adwokata z urzędu.

W uzasadnieniu Sąd Rejonowy wskazał, że wynagrodzenie adwokata powinno wynieść 1200 zł plus VAT, ale ponieważ sprawa zakończyła się zwrotem pozwu z powodu nieuiszczenia opłaty od niego, zasadne było zasądzenie wynagrodzenia w wysokości połowy kwoty minimalnej.

Adwokat odwołał się do sądu okręgowego, wskazując, że orzeczenie o kosztach pomocy prawnej nie jest oparte na uznaniu sędziowskim. Przepisy nie przewidują takiej możliwości. Sąd nie ma więc żadnej podstawy do przyznawania pełnomocnikowi z urzędu wynagrodzenia niższego, niż przewidziane w rozporządzeniu. Tym bardziej że jako pełnomocnik podejmował czynności, kilkakrotnie kontaktując się z powodem.

Ile trzeba płacić

Rozpatrując zażalenie, toruński Sąd Okręgowy powziął wątpliwości, czy rzeczywiście wynagrodzenie na rzecz adwokata ustanowionego z urzędu może być przyznane poniżej stawki minimalnej w przypadku rażąco niskiego nakładu pracy, wynikającego jednak nie z braku staranności, ale z niezależnych od niego okoliczności.

Rafał Krawczyk, sędzia sprawozdawca, przypomina w uzasadnieniu pytania do SN, że w orzecznictwie SN dominował pogląd, że sąd nie może zasądzić wynagrodzenia za urzędówkę poniżej stawki minimalnej, chyba że chodziłoby o skrajną niestaranność pełnomocnika, gdyby np. złożył kasację w sprawie, w której ona nie przysługuje – ale wtedy sąd w ogóle nie zasądza wynagrodzenia.

Odpowiedź na to pytanie jest konieczna nie tylko dla tej sprawy. – Są liczne sytuacje w praktyce sądów, że nakład pracy pełnomocnika jest niski i nawet wynagrodzenie minimalne może być uznane za wysoce niesprawiedliwe – wskazuje SO.

– Nigdy w swej praktyce nie schodzę poniżej stawki minimalnej – mówi Marcin Łochowski, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. – Jednak przepisy nie są precyzyjne, a kwestie te wywołują spory. Dlatego to w sam raz na pytanie do SN.

sygnatura akt III CZP 87/16

Opinia dla „Rz"

Andrzej Michałowski, adwokat

Jeżeli sprawa była tak prosta, że bardzo niskie stawki adwokackie wydały się zbyt wysokie, to po co sąd wyznaczał pełnomocnika z urzędu? Zakładam też, że sędzia nie zrezygnował z części swojego wynagrodzenia dlatego, że tylko zwrócił pozew. Adwokaci z urzędu nie są niewolnikami, którym rzuca się ochłap. Każde zlecenie wymaga zaangażowania, kosztów, wiedzy, każde więc powinno być godziwie wynagrodzone. Dopóki nie będzie można przekroczyć pułapu wynagrodzenia za sprawy z urzędu, dopóty nie wolno go zmniejszyć poniżej minimum. Jeżeli ten system budzi wątpliwości sędziów – dla mnie jest oburzająco niemoralny – to trzeba zmienić reguły. Faktura dla pełnomocników powinna odzwierciedlać wartość pracy bez kagańca stawek ryczałtowych, a sędziowie mogliby korygować tylko przesadę.

Chodzi o to, czy w sytuacji gdy pełnomocnik nie napracuje się przy sprawie, ma zawsze gwarantowaną minimalną stawkę wynagrodzenia. O rozstrzygnięcie tej praktycznej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego toruński Sąd Okręgowy.

Pozew zwrócony

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów