Sprawę opisuje na swojej stronie Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Z zamieszczonej relacji adwokat wynika, że pod koniec sierpnia odbyło się przesłuchanie jej klienta, w którym chciała uczestniczyć. Jednak przy przedstawieniu upoważnienia do obrony prokurator zwróciła się do adwokat o opuszczenie gabinetu, w którym miało dojść do przesłuchania. Prokurator stwierdziła, że pełnomocniczka zostanie przesłuchana w charakterze świadka i w związku z tym nie może reprezentować swojego klienta. Nie podała przy tym szczegółowych motywów tej decyzji. Adwokat chciała wyjaśnić tę sytuację z jednym z zastępców Prokuratora Generalnego, lecz z jej relacji wynika, że nie był on w stanie podać przyczyny takiego postępowania swojej podwładnej.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła w tej sprawie do Prokuratora Generalnego. W liście podkreślono, że opisana sytuacja narusza prawo do obrony – podstawową zasadę zarówno procesu karnego, jak i gwarancję prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Jak wskazano w wystąpieniu, prawo do obrony to elementarny standard demokratycznego państwa prawa, a także fundament rzetelnego procesu karnego.

W liście HFPC przytoczyła również orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wielokrotnie podkreślał, że prawo do korzystania z pomocy obrońcy powinno być zagwarantowane od samego początku postępowania, we wszystkich kategoriach spraw i kontakt z nim nie może być w żaden sposób ograniczony. ETPC wskazywał przy tym, że obecność obrońcy przy pierwszych przesłuchaniach jest niezwykle istotna, zaś niezagwarantowanie jego obecności w trakcie przesłuchania podejrzanego może przesądzić finalnie o poważnym naruszeniu prawa do rzetelnego procesu sądowego i uznania całego postępowania w sprawie za nierzetelne.

- Podstawowym zadaniem pełnomocnika na etapie postępowania przygotowawczego jest dbanie o legalność działań prokuratury. Dlatego istotne jest, aby osoba podejrzana lub oskarżona mogła być efektywnie reprezentowana przez swojego obrońcę już od samego początku sprawy. Oznacza to, że pełnomocnik musi mieć zagwarantowane prawo do uczestniczenia we wszystkich czynnościach postępowania – wskazał Maciej Kalisz, prawnik HFPC.