Adwokaci i radcy prawni chcą zostać prokuratorami

Trudna sytuacja na rynku usług prawnych sprawia, że coraz więcej adwokatów i radców prawnych startuje w konkursach na prokuratora.

Aktualizacja: 09.06.2016 09:44 Publikacja: 09.06.2016 08:15

Adwokaci i radcy prawni chcą zostać prokuratorami

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Najnowsze statystyki konkursowe Prokuratury Krajowej pokazują coraz większe zainteresowanie przedstawicieli innych zawodów prawniczych – głównie adwokatów – urzędem prokuratora. Dowód? W całym 2015 r. na pierwsze stanowisko prokuratorskie zostały powołane 134 osoby, w tym: 122 asesorów prokuratorskich, 7 adwokatów, 4 radców prawnych i 1 asesor sądowy. W 2016 r. zainteresowanie jest większe.

Tylko w ciągu niespełna pół roku (od stycznia 2016 r. do końca maja br.) na urząd prokuratora zostało powołanych 88 osób, w tym 15 adwokatów i radców prawnych.

– Fakt, że startowali oni w konkursach na urząd w prokuraturach rejonowych, świadczy o tym, że nie jest to typowa ucieczka w stan spoczynku, tylko chęć pracy na pierwszej linii – mówi „Rz" prokurator Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.

– To tendencja, która będzie się nasilać. Do tej pory do prokuratury trafiali pojedynczy przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Jeśli już startowali, to w konkursach na wakat sędziowski. Sytuacja się jednak zmieniła. Z zapowiedzi młodych adwokatów wynika, że myślą o zamianie togi na prokuratorską – mówi „Rz" dziekan jednej z największych rad adwokackich w kraju. Maciej od trzech lat adwokat na Podkarpaciu, sam przyznaje, że myślał o zmianie profesji.

– Kiedy ruszą pierwsze konkursy na nowych zasadach (na podstawie nowej ustawy o prokuraturze), na pewno w nich wystartuję – mówi „Rz" i argumentuje, że nie mając wsparcia w wielopokoleniowej rodzinie prawniczej, coraz trudniej się utrzymać na rynku.

– Trudno się temu dziwić, choć sytuacja w prokuraturze nie jest dziś spokojna. Atrakcyjne dla młodych prawników są stałe i pewne zarobki – od 7 tys. do 10 tys. zł.

– Samo mówienie o wykonywaniu tzw. wolnego zawodu nie zaspokoi potrzeb rodziny, a bank nie przyzna kredytu na mieszkanie tylko dlatego, że jest się adwokatem – tłumaczy socjolog Marek Bachman z Instytutu Spraw Publicznych.

Problem w tym, że dostać się do prokuratury z innego zawodu prawniczego nie jest łatwo. Zasada jest prosta: im wyższy szczebel, tym więcej chętnych. O awans do prokuratur okręgowych ubiega się średnio ok. 15 osób na jedno miejsce, choć są konkursy, do których zgłasza się 30 i więcej kandydatów. Procedura konkursowa trwa kilka miesięcy.

Największą popularnością cieszy się praca w Warszawie, Katowicach i Krakowie.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona