Nowy regulamin testu dla adwokata i radcy z Unii Europejskiej

aktualizacja: 23.03.2016, 07:56
Foto: 123RF

Komisja kwalifikacyjna ma dwa tygodnie, by ustalić termin testu i podać zagadnienia.

REDAKCJA POLECA
17.06.2016
Test umiejętności dla zagranicznego prawnika
24.05.2015
Otwarcie filii kancelarii prawniczej w mieście powiatowym
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Uprawnienia oraz znajomość języka polskiego musi posiadać adwokat i radca prawny z Unii Europejskiej, który chce się wpisać na polskie listy korporacyjne. Minister sprawiedliwości zmienia właśnie regulamin testu. Projekt trafił już do konsultacji społecznych.

Część pisemna testu (trwa jeden lub dwa dni) polega na opracowaniu jednego lub dwóch tematów na podstawie akt lub stanu faktycznego. Na każdy z tematów zarezerwowano 360 minut. Część ustna testu to odpowiedzi na losowo wybrany zestaw sześciu pytań z zasad organizacji i działania samorządu zawodowego, etyki zawodowej oraz warunków wykonywania zawodu adwokata albo radcy prawnego. Na przygotowanie się do odpowiedzi prawnik ma pół godziny.

Członkowie komisji mogą zadawać kandydatowi dodatkowe pytania. Suma średnich ocen wystawionych przez członków komisji za odpowiedzi na poszczególne pytania stanowi ocenę z części ustnej testu umiejętności. Ocenę pozytywną wystawia się, jeśli kandydat uzyskał co najmniej 16 punktów.

Komisja uznaje test umiejętności za zdany albo niezdany, biorąc pod uwagę oceny uzyskane przez kandydata z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej i ustnej.

Niezdany jest wówczas, gdy kandydat uzyskał oceny negatywne z co najmniej dwóch przedmiotów.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE