Uchwałę w tej sprawie Rada podjęła na posiedzeniu 9 lutego.

Obowiązujące przepisy (art. 151 § 2 KPC, art. 235 § 2 KPC, art. 177 § 1a KPK, art. 390 § 3 KPK oraz art. 517b § 2a i 2b KPK) pozwalają na przeprowadzenie „posiedzenia na odległość" i „dowodu na odległość". Jednak w praktyce możliwości, jakie stwarzają przepisy i współczesna technika, nie są wykorzystywane. Wynika to z niedostatecznego wyposażenia technicznego sądów, które zazwyczaj dysponują zaledwie jedną salą do wideokonferencji oraz z przyczyn organizacyjnych, związanych z przeprowadzeniem rozprawy "na odległość".

Dlaczego adwokaci izby olsztyńskiej chcą się ubiegać możliwość uczestnictwa w rozprawach na odległość? Twierdzą, że mają ku temu szczególne powody. Czas przejazdu z Olsztyna do Białegostoku, z uwagi na zły stan dróg na tej trasie, przekracza 3 godziny w jedną stronę przy dobrych warunkach drogowych. Zimą czas ten jest znacznie dłuższy. Brak jest wystarczającej liczby połączeń autobusowych i kolejowych.

- Uchwała ORA w Olsztynie odpowiada potrzebom stron postępowania i ich pełnomocników. Zwracamy uwagę, że już w apelacji lub w odpowiedzi na apelację w sprawie cywilnej warto zamieścić wniosek w trybie art. 151§ 2 k.p.c. o przeprowadzenie posiedzenia jawnego przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jego przeprowadzenie na odległość - podkreśla  Jerzy Dobrzański, wicedziekan ORA w Olsztynie.