Adwokaci bezpłatnie doradzą cudzoziemcom

Każdy obcokrajowiec, który potrzebuje pomocy prawnej, może zgłosić się do izby adwokackiej w Katowicach. Jej prawnicy pomogą mu, i to bezpłatnie.

Publikacja: 11.01.2018 08:07

Adwokaci bezpłatnie doradzą cudzoziemcom

Foto: 123RF

– Od 1 stycznia 2018 r. przy śląskiej radzie adwokackiej działa Ośrodek Pomocy Prawnej Cudzoziemcom. Na razie porady udzielane są raz w tygodniu w naszej siedzibie. Jeśli jednak potrzeby się zwiększą, ośrodek będzie działać częściej – deklaruje adwokat Magdalena Niewelt, inicjatorka akcji i przewodnicząca sekcji prawa ukraińskiego i rosyjskiego w izbie katowickiej.

Mecenas Niewelt wskazuje, że na Śląsku przebywa wielu Ukraińców, Białorusinów, Azjatów, a także Hindusów. W samym zaś Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu zarejestrowało się niemal 9 tys. obywateli Ukrainy.

– To dużo osób, które – nie ma co ukrywać – mają sporo problemów prawnych w naszym kraju. Ukraińcy pracują poniżej swoich kwalifikacji, bez umów o pracę, nie mają ubezpieczenia. Przedsiębiorcy chcą oszczędzić, ale gdy dojdzie do wypadku, taka osoba nie ma skąd otrzymać pomocy, musimy o tym pamiętać – zaznacza prawniczka. – Problemy mają również Ukrainki, które zdecydowały się w Polsce urodzić dziecko. Podczas porodu odmawia się im m.in. znieczulenia, dochodzi do błędów medycznych. Tak postępować nie można – dodaje.

Akcja śląskich adwokatów jest bezterminowa. Jej inicjatorzy chcą, by informacja o poradach dotarła do możliwie największej liczby zainteresowanych, dlatego też umieszczą plakaty informujące o akcji w urzędzie wojewódzkim, urzędach pracy czy w specjalnych strefach ekonomicznych.

– Bezsporne jest, że liczba obcokrajowców w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Skoro przyjeżdżają do nas, osiedlają się, zakładają rodziny, kupują domy, to również zderzają się z problemami prawnymi. My chcemy wyjść im naprzeciw, bo jest im jeszcze trudniej niż Polakom. Przyjeżdżają przecież z różnych krajów, w których działają odmienne od naszych systemy prawne – mówi adwokat Roman Kusz, dziekan ORA w Katowicach.

Porady będą udzielane zarówno w języku polskim, ukraiński, rosyjskim, jak i angielskim.

– Nasza pomoc jest potrzebna cudzoziemcom. Wielu z nich trafia dzisiaj do kancelarii prawnych czy odszkodowawczych, w których porad udzielają osoby zazwyczaj jedynie po studiach prawniczych. Takie kancelarie pobierają od nich horrendalne wynagrodzenia, często nie mając wystarczającej wiedzy i rozeznania w danych sprawach. Adwokatura katowicka uznała, że w takiej sytuacji musi działać. Będziemy doradzać każdemu potrzebującemu o obcej narodowości, w każdej sprawie – mówi mecenas Niewelt.

Co jednak w sytuacji, gdy dany cudzoziemiec będzie potrzebował prowadzenia mu sprawy w sądzie? Wtedy – jak podkreśla autorka przedsięwzięcia – ma zostać skierowany do adwokata specjalizującego się w danej dziedzinie, który zdecyduje o pobraniu honorarium.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: anna.krzyzanowska@rp.pl

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe