Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Adwokaci

NRA o depozycie adwokackim: TK nie ma prawa badać regulaminu wykonywania zawodu adwokata

123RF
Naczelna Rada Adwokacka odpiera argumenty prokuratora generalnego z jego wniosku o uznanie za niekonstytucyjne przepisów regulaminu wykonywania zawodu adwokata.

Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do kontroli konstytucyjnoœci uchwał samorzšdu adwokackiego – czytamy w stanowisku przesłanym do prezesa TK.

W taki sposób NRA odpowiada na wniosek Zbigniewa Ziobry, który uznał, że rada nie miała uprawnień, by w regulaminie opisywać sprawy depozytu adwokackiego. Według ministra przyjmowanie od klientów pieniędzy do depozytu nie mieœci się w ramach pomocy prawnej.

NRA zaznacza, że w skardze pominięto, iż art. 188 konstytucji nie wymienia regulaminu palestry, więc TK nie może go badać. Uchwała ma charakter techniczny, a nie normatywny – nie tworzy nowych obowišzków, więc regulamin nie wykraczajš poza obowišzujšce przepisy.

„Regulamin w zakwestionowanym przez prokuratora generalnego zakresie jedynie wskazuje katalog czynnoœci, które powinny zostać podjęte przez adwokata dla zapewnienia transparentnoœci jego działań w odniesieniu do finansów klienta" – zaznacza NRA.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL