Jezyk polski: miasto i nazwa miasta

aktualizacja: 19.07.2015, 14:06
Foto: archiwum prywatne

Zdaniem językoznawców połączenie rzeczownika „miasto" z nazwą tego miasta powinno pozostawać w związku zgody.

Prezydent Lublina myli się, gdy na różnego rodzaju tablicach, np. przed głównym wejściem do ratusza, jest napisane: „Prezydent Miasta Lublin" (patrz fot. 1). Podobnie zresztą jak prezydent Szczecina, który lubi się przedstawiać jako „Prezydent Miasta Szczecin" (patrz fot. 2). A także włodarze wielu innych miast.

Połączenie rzeczownika „miasto" z nazwą tego miasta powinno pozostawać w związku zgody, to znaczy powinny się odmieniać oba człony takiego połączenia – zauważają językoznawcy. Powiemy więc: statut miasta Gdańska, rada miasta Gdańska, prezydent miasta Gdańska, a zatem także: statut miasta Lublina, prezydent miasta Szczecina itd.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE