- Urzędnik sc w składanych oświadczeniach majątkowych informował pracodawcę o pełnieniu funkcji członka rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z zadaniami wykonywanymi przez zatrudniający go urząd. W oświadczeniu ujawniał też uzyskiwane z tego tytułu dochody. Na podjęcie tych zajęć (funkcji w radach) nie uzyskał jednak zgody dyrektora generalnego, o co zresztą, w ogóle nie występował. Z tego powodu po kilku latach takiego funkcjonowania został zwolniony z pracy dyscyplinarnie na podstawie art. 71 ust.8 ustawy o sc. Czy pracodawca miał takie prawo zważywszy, że zastosowanie tego trybu zwolnienia nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy?

Tak. Rozpoznając sprawę o podobnym stanie faktycznym (wyrok z 6 kwietnia 2016 r. II PK 64/15, www.sn.pl) Sąd Najwyższy uznał, że zakaz podejmowania zajęć zarobkowych (poza pracą w urzędzie) bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu jest jednoznaczny z obowiązkiem powstrzymania się od takich zajęć. Dlatego stan naruszenia tego obowiązku trwa przez cały czas ich wykonywania bez stosownej zgody. W konsekwencji, bieg miesięcznego terminu z art. 71 ust. 8 ustawy o sc należy liczyć odrębnie w stosunku do każdego kolejnego dnia utrzymującego się stanu naruszenia określonego w art. 80 ust. 2 tej ustawy obowiązku niepodejmowania zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu.

SN przypomniał, że zgodnie z utrwalonym już orzecznictwem, w razie trwałego naruszania obowiązków pracowniczych, termin z art. 52 § 2 kp (art. 71 ut.8 usc – red.) rozpoczyna bieg dopiero od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie. Przez trwałe naruszenia obowiązków rozumieć zachowanie o charakterze ciągłym, tj. zachowanie polegające na wykorzystywaniu tej samej sposobności, jednorodzajowe i mieszczące się w zwartym odcinku czasu. W takim wypadku termin miesięczny rozpoczyna bieg od ostatniego zdarzenia zakwalifikowanego, jako część zachowania ciągłego (por. wyrok SN z 19 grudnia 1997 r., I PKN 443/97, OSNAPiUS 1998 nr 21, poz. 631).

podstawa prawna: Art. 71 ust.8, art. 80 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345 ze zm.)