Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Administracja

Reforma administracji: nielegalni kontrolerzy

123RF
Brak nowych legitymacji służbowych może sparaliżować zreformowanš administrację skarbowš.

Walka z oszustami i uszczelnienie systemu podatkowego to główne hasła przyœwiecajšce działajšcej od 1 marca Krajowej Administracji Skarbowej. Po dwóch tygodniach w KAS jest chaos.

Tym razem blady strach padł nie tylko na podatników, ale i urzędników. Nie do końca wiadomo, jaki jest ich status. Skarżš się, że nie majš nowych angażów, nie znajš zakresu swoich obowišzków, nie wiedzš, kto jest ich przełożonym. Nie majš też nowych legitymacji, czyli podstawowego dokumentu niezbędnego do doraŸnych kontroli, pozwalajšcego na wejœcie z marszu do firmy podejrzewanej o przestępstwo.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że dzięki przepisom przejœciowym problemów nie będzie, bo dotychczasowe legitymacje pozostajš ważne nawet trzy lata. To jednak nie uspokaja ani ekspertów podatkowych, ani podwładnych ministra. Jedni i drudzy obawiajš się, że kontrole, zwłaszcza te na stare legitymacje, będš nieważne, gdyż dokument potwierdza jedynie tożsamoœć.

– Nasze legitymacje były wydane na okreœlony czas, moja jest już nieważna. Takich przypadków jest wiele. Chodzimy w starych mundurach. Jak mam wytłumaczyć kontrolowanemu, który prosi o legitymację, że jest przepis przejœciowy i nieważna legitymacja jest ważna? – pyta retorycznie funkcjonariusz byłej Izby Celnej w Gdyni.

Nie chce wypowiadać się oficjalnie, ale nie kryje, że tak jak wielu urzędników nie wie, co robić. Jego zdaniem skarbówkę będzie paraliżował strach przed procesami sšdowymi, nieważnoœciš decyzji czy podważaniem zajęć towarów.

– Osoby z wieloletnim stażem, bojšc się zarzutu działania niezgodnie z prawem, bez ważnych pieczštek, legitymacji itd., będš wolały przeczekać bezczynnie. Wiele z nich odejdzie z zawodu – przewiduje celnik z 20-letnim stażem.

Obawy podzielajš eksperci.

– Obecnie znakomita większoœć urzędników nie ma statusu funkcjonariusza KAS – uważa Krzysztof Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy. – A to oznacza, że taka osoba nie może kontrolować na legitymację.

Ma to zwišzek z niejasnym statusem urzędników w okresie przejœciowym, tj. dopóki nie dostanš nowych, ostatecznych propozycji pracy lub służby. Chodzi o ich sytuację w czasie, jaki ustawodawca dał na uporzšdkowanie spraw kadrowych.

– Wypada mieć nadzieję, że KAS jednak nie zostanie sparaliżowana. Oby nie stało się tak, że do końca wakacji hulaj karuzela, KAS-u nie ma – puentuje Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL