VAT: Rozliczenie projektu instalacji systemów odnawialnych źródeł energii

Dotacja powinna być uznana za dofinansowanie mające bezpośredni wpływ na cenę, a co za tym idzie powinna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania VAT.

Publikacja: 16.01.2018 01:00

VAT: Rozliczenie projektu instalacji systemów odnawialnych źródeł energii

Foto: AdobeStock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 10 listopada 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.412.2017. 2.SM) porusza kwestię rozliczenia projektu dotyczącego instalacji systemów odnawialnych źródeł energii (dalej OZE). Interpretacja została wydana na wniosek gminy, która w projekcie partnerskim przewidzianym na lata 2014-2020 oraz współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zrealizuje instalację kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także kotłów grzewczych opalanych biomasą. Łącznie będzie to 1172 instalacje OZE.

Z ww. systemów umieszczanych na budynkach mieszkalnych lub niemieszkalnych, znajdujących się w obrębie posesji, będą korzystać prywatni użytkownicy. Wzajemne obowiązki gmin i poszczególnych mieszkańców związane z realizacją inwestycji zostały uregulowane w umowach, na mocy których mieszkańcy zobowiązywali się do wniesienia wkładu własnego w wysokości 20 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montaży instalacji, a z drugiej strony gmina zobowiązywała się do zakupu instalacji, zamontowania jej na nieruchomości mieszkańca oraz udostępniania jej do korzystania przez okres 5 lat. A po tym okresie do przekazania instalacji na własność bez dodatkowych opłat.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego, gmina zadała wiele pytań dotyczących podstawy opodatkowania, stawki podatku, prawa do jego odliczenia, obowiązku wystawienia faktur, stosowania procedury odwrotnego obciążenia, a także opodatkowania czynności przekazania instalacji. Zdaniem wnioskodawcy, podstawą opodatkowania usługi związanej z realizacją projektu będzie jedynie kwota należna od mieszkańca gminy, pomniejszona o podatek należny. Natomiast dotacja otrzymana z EFRR, nie powinna być do niej wliczana, gdyż finansuje projekt, a nie usługę przekazania instalacji mieszkańcom oraz nie ma charakteru dotacji mającej bezpośredni wpływ na cenę. Odpowiednia stawka podatku VAT zdaniem gminy wyniesie 23 proc. lub 8 proc., w zależności od miejsca umieszczenia instalacji.

W odniesieniu do obowiązku wystawienia faktur częściowych i końcowych, gmina stwierdziła, że będzie musiała wystawić fakturę zaliczkową, jeśli wpłacający będzie tego żądać. W przypadku gdy wpłacający ureguluje całe zobowiązanie wynikające z umowy, gmina ma obowiązek wystawić fakturę VAT nie później niż 15. dnia miesiąca, w którym otrzymano zapłatę. Gmina odniosła się także do procedury odwrotnego obciążenia. Wykonawcy wyłonieni w ramach przetargu, w ocenie gminy, są podwykonawcami, a co za tym idzie, gmina zobowiązuje się do stosowania regulacji określonej w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT.

Jedna z kwestii poruszanych przez gminę dotyczy również odrębnego opodatkowania podatkiem VAT przekazania mieszkańcom własności instalacji po upływie trwania projektu. Zdaniem gminy, nie ma ona obowiązku odrębnie opodatkowywać tej czynności, gdyż stanowi ona finalne wykonanie usługi gminy i jest objęta wynagrodzeniem, które mieszkańcy płacą gminie. Ostatnim aspektem jest odliczenie całości podatku VAT od wszystkich wydatków, również takich, w których zawierają się koszty promocji projektu, sporządzanie dokumentacji, inspektoriat, wszelkie prace związane z realizacją przedsięwzięcia.

Dyrektor KIS w omawianej interpretacji przedstawił odmienne niż gmina stanowisko jedynie w kwestii dotyczącej podstawy opodatkowania. Organ skupił się na analizie przepisów ustawy VAT, w szczególności dotyczących określenia podstawy opodatkowania w związku z otrzymywaną dotacją. Stwierdził, że do podstawy opodatkowania VAT zalicza się dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług i w istocie stanowią pokrycie części ceny danego towaru lub usługi. Organ powołał się na wyroki TSUE w sprawach C-184/00 (Office des products wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners od Customs and Excise). Podsumowując, dyrektor KIS uznał, że opisana przez gminę dotacja powinna być uznana za dofinansowanie mające bezpośredni wpływ na cenę, a co za tym idzie powinna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania VAT.

Komentarz eksperta

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy w omawianej interpretacji jest moim zdaniem kontrowersyjne w zakresie obowiązku opodatkowania dotacji. Można bowiem argumentować, że otrzymana dotacja dotyczy pokrycia kosztów projektu dotyczącego instalacji systemów odnawialnych źródeł energii, a nie z usługami/dostawami wykonywanymi na rzecz mieszkańców. Częściowo z dotacji pokrywane są również koszty ogólne projektu, np. koszty promocji. W konsekwencji, dotacja nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT jako element wynagrodzenia. Co istotne, w kwestii opodatkowania dofinansowania na odnawialne źródła energii wydawane są rozbieżne interpretacje indywidualne przez ten sam organ – Dyrektora KIS. Przykładowe korzystne interpretacje stanowiące o braku opodatkowania dotacji: z 15 września 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.341.2017.2.JM, z 23 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.231.2017.3.MC, z 4 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.193.2017.2.MK. Skutkuje to nierównym traktowaniem tych gmin, które uzyskały odmienne interpretacje z punktu widzenia kosztów realizowanych inwestycji. Niewątpliwie takie sytuacji należy wyeliminować, np. poprzez wydanie przez resort finansów interpretacji ogólnej bądź objaśnień podatkowych uregulowanych w Ordynacji podatkowej. Wprawdzie jednostki samorządowe zostały pozbawione możliwości wystąpienia z wnioskiem o interpretację ogólną (art. 14a par. 1b), jednak w takim przypadku minister właściwy do spraw finansów ma możliwość wydania interpretacji ogólnej z urzędu. Obydwa te narzędzia leżą jedynie w gestii ministra. Gminom pozostaje kierowanie do resortu finansów nieformalnych pism, licząc na zrozumienie ich problemu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 10 listopada 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.412.2017. 2.SM) porusza kwestię rozliczenia projektu dotyczącego instalacji systemów odnawialnych źródeł energii (dalej OZE). Interpretacja została wydana na wniosek gminy, która w projekcie partnerskim przewidzianym na lata 2014-2020 oraz współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zrealizuje instalację kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także kotłów grzewczych opalanych biomasą. Łącznie będzie to 1172 instalacje OZE.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów