Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

11 listopada

Marsz Niepodległości w Warszawie

Fotorzepa/Jerzy
W Warszawie zakończył się Marsz Niepodległoœci pod hasłem "Polska dla Polaków, Polacy dla Polski". Po kończšcym go wiecu na błoniach Stadionu Narodowego narodowcy wracajš do centrum Warszawy. Znów zamknięto Wisłostradę.

Po wiecu, który kończył Marsz Niepodległoœci, narodowcy zawrócili do centrum Warszawy, wcišż nieprzejezdny jest Most Poniatowskiego. Na Wisłostradę na jadšce samochody zrzucano race i butelki.

Œwięto żarliwych serc

W liœcie do organizatorów i uczestników Marszu Niepodległoœci prezydent Andrzej Duda napisał, iż liczy na to, "że będzie to piękne œwięto młodych żarliwych polskich serc".

"Niechaj dzisiejszy Marsz Niepodległoœci będzie wyrazem przywišzania do najdroższych nam narodowych tradycji, symboli państwowych i biało-czerwonych barw. Niech umacnia w nas pewnoœć, że jesteœmy jednym, silnym, twórczym i mšdrym narodem. Niech pogłębia naszš wiarę we własne możliwoœci i nadzieję na pomyœlnš przyszłoœć" - zaznaczył w liœcie.

"Dziękuję wszystkim, którzy tego dnia godnie czczš pamięć naszych narodowych bohaterów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniajš się do budowania tożsamoœci i serdecznych więzi łšczšcych całš polskš wspólnotę" - dodał prezydent.

"Wielka Polska katolicka"

Zgromadzeni marszu nieœli m.in. biało-czerwone flagi, emblematy klubów piłkarskich. Często słychać odpalane petardy. W tłumie jest wielu młodych ludzi, także rodziny z małymi dziećmi. Przy rotundzie PKO znajdowało się nagłoœnienie, z którego nadawano m.in. pieœni patriotyczne.

W manifestacji według służb porzšdkowych - policja na razie nie potwierdza tych informacji - wzięło udział ponad 25 tys. osób, organizatorzy mówiš nawet o 50 tys., a nawet 100 tys. osób.

Manifestację oprócz policji zabezpieczała też straż Marszu Niepodległoœci.

Maszerujšcy skandowali "Bóg, honor i Ojczyzna", "Nadchodzi Marsz Niepodległoœci" i "To my, Polacy". Marsz ruszył z okrzykiem "Czołem Wielkiej Polsce". Słychać też było hasła: "Wczoraj Moskwa, dziœ Bruksela wolnoœć nam zabiera", "Spieszmy się rozliczać komunistów...", "Polska tylko dla Polaków", "Zbrodnie UPA pamiętamy", "Wielka Polska katolicka" i "Armia Krajowa! Niech żyje Armia Krajowa!".

Manifestanci nieœli m.in. hasła "Wolimy kotleta od Mahometa" ze zdjęciem schabowego i skandowali "Nie islamska, nie laicka, tylko Polska katolicka", "Nadchodzi Marsz Niepodległoœci" i "Polska, biało-czerwoni i "Tak œwiętujš Polacy".

Poza kolumnš Marszu szła grupa agresywnych, częœciowo zamaskowanych osób. Doszło do drobniejszych incydentów - m.in. kilku uczestników Marszu pobiło się między sobš na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Brackiej.

Po praskiej stronie Wisły przy torach kolejowych wzdłuż ogrodzenia stadionu kilka osób wznosiło wulgarne okrzyki przeciw policji, rzucili też kilka petard i butelki. Sytuację próbowała opanować straż Marszu. Po chwili na ul. Siwca było już spokojnie.

Marsz ruszył z ronda Dmowskiego, przeszedł mostem Poniatowskiego przez Wisłę na błonia Stadionu Narodowego. Po drugiej stronie Wisły demonstranci zeszli na Wał Miedzeszyński i Wybrzeże Szczecińskie i dotarli na błonia Stadionu Narodowego, gdzie odbył się wiec kończšcy marsz.

Manifestacja przebiegała względnie spokojnie, doszło do kilku drobnych incydentów - szarpaniny między uczestnikami manifestacji, zerwania flagi Unii Europejskiej, uczestnicy marszu pobili się między sobš na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Brackiej. Do szarpanin dochodziło też na moœcie Poniatowskiego. Zatrzymano kilkanaœcie osób, głównie za użycie materiałów pirotechnicznych.

Również Krzysztof Bosak ze stowarzyszenia Marsz Niepodległoœci powiedział, że marsz odbywa się spokojnie, była kilkuminutowa przerwa przed wejœciem na most Poniatowskiego. Dodał, że właœciwie nie widać grup "zamaskowanych zadymiarzy", a straż marszu, zdaniem Bosaka, kontroluje sytuację. Dodał, że nie widać policji na moœcie Poniatowskiego. "Wszystko wydaje się pod kontrolš" - powiedział. "Być może będzie to pierwszy marsz w historii, który przejdzie spokojnie" - powiedział Bosak.

 

Ulice w centrum miasta sš już odblokowane, przywrócono ruch samochodów i komunikacji miejskiej na Marszałkowskiej częœci Al. Jerozolimskich do ronda de Gaule'a.

Na czas przejœcia przez most wstrzymany jest ruch samochodów na fragmencie Wisłostrady. Jak mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, również zamknięte dla ruchu jest Wybrzeże Szczecińskie.

"Mamy deklarację organizatora, że to będzie bardzo spokojny marsz, jakiego jeszcze nie było" – mówiła we wtorek szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarzšdzania kryzysowego Ewa Gawor.

Przed rokiem policjanci zatrzymali 199 osób (spoœród 276 doprowadzonych na komisariaty) - głównie chuliganów, którzy brali udział w burdach, do których doszło pod koniec marszu w okolicach Stadionu Narodowego. Tam grupa kilkuset osób oddzieliła się od pochodu i zaatakowała policję. Do drobnych incydentów dochodziło jednak od poczštku demonstracji. W trakcie burd bojówkarze rzucali w stronę policjantów kostkš brukowš, butelkami z benzynš, racami, petardami i drzewcami flag.

W 2014 r. poszkodowanych zostało 51 policjantów, z których 44 trafiło do szpitala. Rany odniosły też 24 osoby cywilne. Policja użyła broni gładkolufowej i armatek wodnych. Manifestację zabezpieczali policjanci z Warszawy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z innych komend wojewódzkich. Według policji w 2014 r. w marszu uczestniczyło 30 tys. osób, organizatorzy mówili nawet o 100 tys.

W latach 2010-11 Marsz Niepodległoœci próbowały blokować œrodowiska uważajšce narodowców za faszystów. W 2012 r. demonstracja "Faszyzm nie przejdzie" odbyła się 11 listopada, ale w innej częœci stolicy. Od 2013 r. przeciwnicy Marszu Niepodległoœci demonstrujš w okolicach 9 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, ustanowionym w rocznicę Nocy Kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech w 1938 r. W tym roku demonstracja pod hasłem "Solidarnoœć zamiast nacjonalizmu" odbyła się w ostatniš sobotę.

ródło: rp.pl/PAP.TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL