Kontrola skarbówki w firmie. Zapadł ważny wyrok sądu Podatki

Kontrola skarbówki w firmie. Zapadł ważny wyrok sądu

Wniosek podatnika o zawieszenie kontroli celno-skarbowej skarbówka musi załatwić formalnie postanowieniem, od którego służy zażalenie. I to nawet, gdy nie widzi podstaw, żeby kontrolę wstrzymać.

Podatki

21 konkurs BCC na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy rozstrzygnięty

Rafał Ciołek: Podatkowa dyplomacja i reformy

Lista lapsusów w systemie podatkowym, w tym wynikających z niewłaściwego wdrażania porozumień międzynarodowych, jest obszerna. Wprowadzenie kilku postulowanych zmian poprawiłoby jego jakość.

Ściganie zarządu za podatki firmy musi być rozważniejsze

Dla uniknięcia odpowiedzialności za długi spółki osoba obowiązana do zgłoszenia upadłości może wskazać na zdarzenia świadczące, że zaniechanie tego wniosku nie było zawinione.

Trzeba skończyć z automatyzmem w egzekwowaniu długów

Najnowsze orzecznictwo wskazuje, że instytucja odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania podatkowe jest wadliwie stosowana w praktyce KAS.

Małgorzata Kurzynoga, Krzysztof Kurosz: Od kiedy liczyć przedawnienie?

Efektywna ochrona równości wynagrodzeń powinna uzależniać bieg przedawnienia od tego, czy pracownik uświadomił sobie dyskryminację.

Konstytucja stoi na straży ochrony środowiska

Władze publiczne mają obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. W pewnych przypadkach ochrona środowiska może uzasadniać ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych.

Pożar na Marywilskiej: czy straty można zaliczyć do kosztów

Przedsiębiorca, któremu wskutek pożaru na Marywilskiej spaliły się towary, może zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodów. Chociaż fiskus stawia warunki.

Wyboista droga po interpretację od fiskusa

Skarbówka nie chce odpowiadać na pytania o stawki ryczałtu, choć ma wszystkie dane o biznesie.

Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje

Przedsiębiorcy, którzy stracili mienie w pożarach bywają podejrzewani o złe intencje, zaś walka o odszkodowanie to dla nich czasem droga przez mękę - wskazują eksperci. Ubezpieczyciele mogą też zwracać uwagę na ich nietypowe zachowania tuż przed zdarzeniem.

Pożar na Marywilskiej. Jak można pomóc ludziom, którzy tam pracowali?

Środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą pomóc kupcom z Marywilskiej.

Czy potrzebny jest samorząd doradców restrukturyzacyjnych

Proces restrukturyzacji firm wymaga dużych kwalifikacji od osób, które go przeprowadzają. Odżywa więc pomysł powołania korporacji zawodowej.

Spór o warunki zatrudnienia w Muzeach Watykańskich. Pracownicy pójdą do sądu?

Grupa pracowników Muzeów Watykańskich wystąpiła z petycją do władz Stolicy Apostolskiej. Problemem są warunki, w jakich przyszło im pracować. Sprawa, nierozwiązana w procedurze pojednawczej, może trafić do watykańskiego sądu.

Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował specjalny komunikat dla przedsiębiorców z centrum handlowego Marywilska 44, które spłonęło w nocy z soboty na niedzielę.

Przedsiębiorca musi czasem rozładować napięcie. Nawet fiskus to rozumie

Przedsiębiorca prowadzący stresującą działalność może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na sesje u psychoterapeuty. Fiskus to potwierdza

Skutki podatkowe umowy powiernictwa

Ustawy podatkowe nie przewidują szczególnych regulacji dla umowy powiernictwa. Wątpliwości dotyczące skutków podatkowych czynności podejmowanych w ramach takiej umowy są przedmiotem licznych wniosków o interpretacje indywidualne kierowanych do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ewa Szadkowska: To skarbówce nigdy się nie znudzi

Ciuciubabka z podatnikami to wciąż ulubiona zabawa fiskusa. Szkoda, że musi się kończyć interwencją sądów, które bezlitośnie punktują urzędników.

Patent jako pośredni koszt uzyskania przychodu

W razie niewprowadzenia patentu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, cena nabycia patentu może stanowić pośredni koszt uzyskania przychodów.

Rozrachunki z kontrahentami

Z umowami handlowymi kupna-sprzedaży wiążą się kary umowne oraz kompensaty wzajemnych rozrachunków. Ich rozliczenie wymaga stosownego ujęcia w księgach rachunkowych.

Opodatkowanie wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej

Wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, która nadal będzie wykorzystywana do celów zarobkowych do czynności opodatkowanych lub przekazanie jej do majątku osobistego, gdzie nadal będzie wynajmowana nie będzie stanowiło zmiany sposobu jej wykorzystywania w szczególności nie będzie stanowiło czynności zwolnionej od podatku VAT.