Niepełnosprawność może obniżyć roczną składkę zdrowotną

Osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą pozarolniczą działalność, mają prawo obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Udostępnianie przestrzeni reklamowej nie jest usługą reklamową

Nabycie od kontrahentów, niemających na terytorium Polski siedziby lub zarządu, przestrzeni reklamowej na portalach internetowych w celu ich dalszej odsprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła, a w konsekwencji na spółce nie ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia tego podatku.

E-fakturowanie a odpowiedzialność karnoskarbowa

Krajowy System e-Faktur jest na razie w zawieszeniu. Jednak jego wprowadzenie w najbliższej przyszłości jest nieuniknione. Sam zaś system będzie kluczowym narzędziem nie tylko dla rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, ale i dla organów podatkowych, m.in. pod kątem weryfikacji odpowiedzialności karnoskarbowej.

Dla kogo ulga na złe długi

Czy ulga na złe długi przysługuje podatnikom wykreślonym z rejestru podatników VAT z powodu zawieszenia działalności? – pyta czytelnik.

Ulga na terminale płatnicze traci na znaczeniu

Nowe rozwiązania techniczne oraz sposoby współpracy z przedsiębiorcami proponowane przez dostawców urządzeń płatniczych mogę spowodować, że ulga na terminale płatnicze będzie wykorzystywana w coraz mniejszym zakresie – co może być impulsem dla wprowadzenia zmian w przepisach podatkowych.

Czy nabycie wierzytelności trudnych podlega opodatkowaniu

Zakup w drodze cesji wierzytelności na własne ryzyko i we własnym imieniu, po cenie niższej od jej wartości nominalnej nie jest usługą.

Przełom w sposobie rozliczania w czasie ulgi na robotyzację

Podatnik jest uprawniony do dokonania jednorazowego rozliczenia w ramach ulgi na robotyzację wydatków poniesionych na nabycie wskazanych w przepisie środków trwałych.

Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin

Ministerstwo Finansów podało w piątek nowy termin wdrożenia obowiązkowego fakturowania w KSeF. Jest dość odległy, bo resort wykrył błędy w tym systemie, które groziłyby paraliżem gospodarki.

Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?

Od przyszłego roku w Polsce ma zacząć obowiązywać tzw. globalny podatek minimalny. Ma być oparty na trzech uzupełniających się filarach: globalnym i krajowym podatku wyrównawczym oraz podatku wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

Fiskus kwestionuje rozliczenie wycieczki dla pracowników

Firma nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyjazd dla załogi, jeśli jego głównym celem jest rozrywka.

E-PIT czeka na przedsiębiorców

Skarbówka przygotowała roczne zeznania dla prowadzących działalność gospodarczą. Trzeba je uzupełnić o przychody, koszty, składki oraz ulgi.

Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły

Nie będzie górnego limitu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców z dużymi przychodami, którzy rozliczają się ryczałtem. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że część z nich straci na reformie.

Julita Karaś-Gasparska: JPK_CIT już niebawem

Przed nami kolejny etap cyfryzacji w rozliczeniach podatkowych. Część podatników CIT, których rok podatkowy rozpocznie się po 2024 r., będzie musiała raportować skarbówce dane z ksiąg rachunkowych już za 2025 r.

Ciemna strona unijnego VAT. Co się stało 20 lat temu?

Polska ograniczyła wyłudzenia podatku, ale nie da się ich wyeliminować bez reformy unijnego systemu rozliczeń – mówi adwokat Piotr Leonarski.

Limitu bezgotówkowego przy kosztach nie można obejść przez kilka płatności

Limitu płatności bezgotówkowych, od którego zależy prawo do kosztów nie można obchodzić przez rozbijanie płatności na kilka faktur. Przy ramowej umowie o współpracę, należy do niej przyporządkować wszystkie płatności jako do jednej transakcji.

WHT przy wypłatach do alternatywnych funduszy inwestycyjnych

Nie każde wypłaty o charakterze dywidend, odsetek czy należności licencyjnych dokonywane na rzecz zagranicznego wspólnika będą, w przypadku chęci stosowania zwolnienia z podatku u źródła, powodowały obowiązek stosowania przepisów o ryczałtowym opodatkowaniu dochodów.

Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy do fundacji rodzinnej

Podmiot dokonujący wypłaty dywidendy do fundacji rodzinnej nie będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego, lecz musi dochować należytej staranności w zakresie weryfikacji warunków uprawniających go do zastosowania zwolnienia.

Czy członkowie grup VAT muszą przesyłać organom podatkowym dodatkową ewidencję?

Jeżeli podmioty zdecydują się na utworzenie grupy VAT, wówczas koniecznym stanie się prowadzenie elektronicznej ewidencji czynności wewnątrzgrupowych przez każdego z jej członków oraz obowiązek comiesięcznego raportowania ewidencji w postaci JPK GV do organów podatkowych.