Kiedy organ odwoławczy uzupełni postępowanie dowodowe Urzędnicy

Kiedy organ odwoławczy uzupełni postępowanie dowodowe

Organ odwoławczy jest obowiązany ocenić prawidłowość decyzji pierwszoinstancyjnej nie tylko w granicach zarzutów przedstawionych w odwołaniu, lecz także pod kątem przepisów prawa materialnego i procesowego, które mają zastosowanie w sprawie rozstrzygniętej tą decyzją.

Biznes

Prezes UOKiK dostanie nowe kompetencje

Kajetan Bartosiak: O badaniu trzeźwości nie tylko w Dniu Strażaka

Pojawia się pytanie, a co jeśli organ, który ma zbadać trzeźwość, jest „podporządkowany” badanemu?

Zgłaszać czy nie zgłaszać ochronę praw własności

Zaniechanie zabezpieczenia przysługujących przedsiębiorcy praw własności intelektualnej może okazać się niewspółmiernie bardziej kosztowne niż przewidywane koszty ochrony.

Pieniądze na wzmocnienie ratownictwa i lepszy dostęp do granicy

Sekretariat programu Czechy-Polska ogłosił dwa nabory wniosków. Jeden ma pomóc w integrowaniu systemów ratownictwa, drugi zwiększać dostępność terenów przygranicznych.

W Polsce powstanie sześć nowych dowództw. Prezydent składa projekt ustawy

O to, aby system bezpieczeństwa Polski został wzmocniony, zadbają m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu.

Lekarz ukarany. Bez badania zalecił izolację dziecka od matki

Pediatra, bez przeprowadzenia badania, błędnie stwierdził podejrzenie niebezpiecznej dla córki choroby psychicznej u matki i zalecił odseparowanie jej od dziecka. Został zawieszony na rok.

Trzeba na bieżąco monitorować także potwierdzenia wysłane

O chwili skutecznego doręczenia stanowi wyłącznie udostępnione automatycznie przez system teleinformatyczny poświadczenie doręczenia, czyli tzw. UPD.

Urzędnicy muszą pilnować nie tylko wysyłki przez internet

Jeśli organ podatkowy nie posiada urzędowego poświadczenia e-doręczenia interpretacji, to znaczy, że nie została ona w sposób zgodny z prawem doręczona.

Ministerstwo Sprawiedliwości: będą podwyżki w Służbie Więziennej. Ile wyniosą?

Minister Adam Bodnar podpisał w piątek 26 kwietnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz rozporządzenie w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ministerstwo Zdrowia robi krok w tył. Chodzi o ujawnianie danych medyków

Ministerstwo Zdrowia robi krok w tył i rezygnuje z obowiązku publikowania informacji dotyczących utraty uprawnień do wykonywania zawodu medycznego. Na niekonstytucyjność przeforsowanego w ubiegłym roku rozwiązania zwracali uwagę prezydent i rzecznik praw obywatelskich.

Przestępstwa przetargowe. Jak zniwelować zagrożenia?

Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi zarówno za udaremnianie lub utrudnianie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i przetargu prywatnego.

Transpłciowi niemile widziani w armii. Rzecznik pyta, dlaczego

Transseksualizm został znów uznany przez Ministerstwo Obrony Narodowej za przesłankę dyskwalifikującą z zawodowej służby wojskowej. Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć dlaczego, skoro Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm, z listy zaburzeń psychicznych.

Nowe wymogi dla zespołów ratownictwa. "Będzie trudniej o chętnych do pracy"

Lekarze i pielęgniarki pracujący w zespołach ratownictwa medycznego będą musieli się doszkalać z zasad postępowania w stanach nagłych. Środowisko ma obiekcje.

Inwigilacja kontrolowana

Mechanizm podległości jedynie względem parlamentu może zapewnić najwyższy stopień niezależności organu ds. kontroli nad działalnością służb.

NIK o jednym ze sztandarowych projektów PiS: potrzeba pilnej weryfikacji

Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie krytycznie oceniła jeden ze sztandarowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o przywracanie zlikwidowanych posterunków policji.

Rząd za jawnością majątku małżonków polityków. Eksperci alarmują

Rząd poparł zmianę przepisów, która zobowiąże małżonków m.in. prezydenta, premiera, marszałka i ministrów do składania oświadczeń majątkowych. Eksperci alarmują, że konieczne jest utworzenie centralnego rejestru takich danych, dostępnego dla obywateli.

Tomasz Pietryga: Likwidacja CBA nie może być kolejnym nieprzemyślanym eksperymentem

Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) jest kolejnym etapem realizacji obietnic wyborczych Donalda Tuska. To działanie ma na celu „sprzątanie” po państwie PiS.

Prezesowi KRRiT grozi kara za łamanie reguł fiskalnych

Blokowanie pieniędzy z abonamentu RTV to karalne naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Ministerstwo Zdrowia chce załatać lukę w przepisach dot. ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia chce załatać lukę w przepisach, która uniemożliwia podjęcie pracy ratownikom powracającym po dłuższej przerwie oraz absolwentom. Projekt nowelizacji właśnie trafił do konsultacji.