Ochrona frankowiczów testem dobrej wiary i praworządności

Obowiązki nałożone dyrektywą 93/13 sprowadzają się najpierw do zbadania, czy doszło do nieuczciwości jako naruszenia równowagi praw i obowiązków umownych, a następnie przywrócenia tej równowagi w umowie między przedsiębiorcą a konsumentem.

Domagalski: Prezes Manowska pokazała zarządzanie rozprawą

Prawnicy często mówią, że to sędzia jest gospodarzem rozprawy. Ostatnio w sprawie frankowej pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska pokazała tę władzę i uratowała uchwałę frankową.

Kodeks elektroniczny nie do końca europejski. Chodzi o nasze dane

Umowy będą bardziej czytelne dzięki dołączeniu do nich zwięzłego podsumowania istotnych warunków – to jedna z gwarancji dla klientów firm telekomunikacyjnych.

DSA pośrednio wpłynie na reklamy publikowane przez influencerów

Platformy mają obowiązek usuwać treści nielegalne. Brak oznaczenia wpisu jako płatnej współpracy może zostać uznany za nieuczciwą praktykę rynkową, a więc działalność niezgodną z prawem – mówi dr Martyna Mielniczuk-Skibicka, radca prawny.

Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty

Zażalenie na wstrzymanie spłat rat na czas procesu wydane w II instancji rozpoznaje trzech sędziów.

Akt o usługach cyfrowych ułatwi walkę z podróbkami

Sprzedaż podrobionych towarów nie wiąże się z wysokim ryzykiem sankcji. Akt o usługach cyfrowych uskuteczni ochronę – mówi Nathan Wajsman, główny ekonomista Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego

W pierwszej sprawie frankowej po głośnej uchwale Izby Cywilnej SN jej postanowienia zajęły połowę uzasadnienia wyroku.

Jak nie dać się oszukać planując majówkowy odpoczynek

Podczas długiego weekendu majowego wiele osób wyjeżdża na urlop. Wykorzystują to internetowi naciągacze, tworząc fałszywe oferty w nieistniejących obiektach. Eksperci wskazują, na co zwrócić uwagę, by nie stracić pieniędzy i danych osobowych.

Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują

Gdy umowa z bankiem zawiera abuzywne klauzule, nie można ich zastąpić innymi przepisami. Na te i inne ważne dla frankowiczów pytania odpowiedziała Izba Cywilna SN w czwartek wieczorem.

Związek Banków Polskich kwestionuje uchwałę frankową SN

Związek Banków Polskich wydał komunikat w sprawie czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej kredytów frankowych. - Rodzą się pytania o jej moc i skuteczność - twierdzą bankowcy.

Ekspert o uchwale frankowej SN: część pytań nadal aktualna, część budzi niedosyt

Sąd Najwyższy stwierdził, że zarówno kredyt denominowany, jak i indeksowany, są nieważne zawsze wtedy, gdy klauzule walutowe są bezskuteczne. Najwięcej rozbieżności w orzecznictwie przysparzała kwestia początku biegu terminu przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwoty kapitału wypłaconego na podstawie nieważnej umowy.

Jest szansa na uchwałę frankową SN jeszcze dziś

Izba Cywilna Sądu Najwyższego, po ponad trzech latach ma odpowiedzieć na sześć kluczowych pytań dla spraw frankowych. Jest szansa, że jeszcze dzisiaj ok. 16:00 poznamy jej decyzję. W posiedzeniu wzięło udział 18 sędziów z nowego nadania. 9 "starych" wcześniej odmówiło udziału w posiedzeniu. Izba nie rozpoznała też wniosku ministra Adama Bodnara o wyłączenie wszystkich nowych sędziów z tej sprawy.

Wicepremier Gawkowski oszukany na 100 tys. zł. "We Francji jest bliźniak"

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podzielił się na portalu X historią, która przytrafiła się jego rodzinie. "Jak z powieści kryminalnych" - napisał polityk Lewicy.

Kryptowaluty: kto pomoże, kiedy stracimy pieniądze?

Projekt ustawy o kryptoaktywach do poprawki. Rzecznik finansowy domaga się większej ochrony klientów, na których rykoszetem odbić może się konieczna zmiana przepisów, dotyczących rynku kryptoaktywów.

Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory

Ustawy, zwłaszcza te radykalniejsze, uderzając w prawa wielu osób, budzą emocje. Podobnie bywa z uchwałami Sądu Najwyższego, choć mają wyciszać kontrowersje prawne i spory.

Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

Przerzucenie całości problemu frankowego na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem. Czy to nie za późno?

Garb, czyli naruszenie istoty pożyczki

Dochodzenie „nadpłat” jako sposób na uzyskanie darmowego kredytu.

Mała czy duża ustawa frankowa (2)

Jaka pomoc powinna się należeć kredytobiorcom konsumentom?