33. Festiwal Mozartowski w Warszawie (i w Wiedniu!)

We wtorek, 7 maja, podczas śniadania prasowego w warszawskiej restauracji Klonn, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej — dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd wraz z kierownikiem muzycznym Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) Adamem Banaszakiem oraz Jerzym Snakowskim, twórcą i reżyserem premierowej opery familijnej „Chcę śpiewać” opowiadali o wydarzeniach nadchodzącego 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie (i w Wiedniu).

Publikacja: 08.05.2024 15:00

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Bowiem już w maju rozpocznie się trwający ponad dwa miesiące – a organizowany od 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną – 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie.

„Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc stale współtworzyć konstelację wydarzeń związanych z twórczością jednego z największych i najważniejszych kompozytorów wszechczasów, dołączając tym samym do wielu wspaniałych festiwali na całym świecie (m.in. Mozart Week w Salzburgu, Mozartfest w Würzburgu, LvivMozart, Midsummer Mozart Festival w San Francisco czy Mostly Mozart Festival w Nowym Jorku)” - jak wspomniała Dyrektor Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

W tym roku Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej zawita do Wiednia – i to aż na trzy wieczory! 19 maja w słynnej Wiener Musikverein Jessica Pratt (sopran) oraz Petr Nekoranec (tenor) – z towarzyszeniem orkiestry MACV pod dyrekcją Michała Maciaszczyka – wykonają arie i duety z „Don Giovanniego”, „Uprowadzenia z seraju”, „Idomeneo” czy „Łaskawości Tytusa”.

20 maja – w obleganym przez turystów Mozarthaus (który kompozytor wynajmował w Wiedniu najdłużej i w którym napisał słynne „Wesele Figara”) – nasi muzycy wykonają program zatytułowany „Mozartian Dialogues: From Strings to Winds” (kwartety smyczkowe KV 155-158 oraz „Divertimento B-dur” KV 240).

21 maja zaś w wiedeńskiej Hofburgkapelle orkiestra MACV pod dyrekcją Adama Banaszaka wykona trzy ostatnie mozartowskie Symfonie (39. Es-dur, 40. G-moll i 41 C-dur).

W Warszawie również melomanów i miłośników muzyki Mozarta czekają nie lada atrakcje. Koncerty, spektakle, wydarzenia specjalne (koncert inauguracyjny w Filharmonii Narodowej 13 maja oraz finałowa Gala w Teatrze Polskim 30 czerwca) i „mozartowska” edycja tak lubianej przez widzów Snack Opery.

Na szczególną uwagę zasługuje program 5. edycji Mozart Junior Festival — a w nim spektakle dla dzieci, premiera familijnej opery "Chcę śpiewać", warsztaty i koncert powołanej na okoliczność festiwalu Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej — złożonej z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych z całej Polski. 5. Mozart Junior Festival rozpocznie się 11 maja 2024 r. uroczystą inauguracją i potrwa do 15 czerwca 2024 r.

Śniadanie prasowe uświetniły występy: Kwartetu złożonego z muzyków Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) w składzie: Grzegorz Lalek — I skrzypce, Ewa Chmielewska — II skrzypce, Marcin Stefaniuk – altówka, Katarzyna Cichoń – wiolonczela, oraz Kosma Gawor Kwartet, w składzie: Kosma Gawor — I skrzypce, Aleksandra Kornowicz — II skrzypce, Igor Rudnicki – altówka i Juliusz Sójka – wiolonczela.

Spotkanie poprowadził Marcin Cejrowski.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Bowiem już w maju rozpocznie się trwający ponad dwa miesiące – a organizowany od 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną – 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie.

Pozostało 93% artykułu
Muzyka klasyczna
Konkurs im. Lutosławskiego. Koreanka lepsza od Polaków
Muzyka klasyczna
12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego rozstrzygnięty! Zwyciężczynią została Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.
Muzyka klasyczna
Konkurs im. Lutosławskiego. Dominacja Polaków w finale
Muzyka klasyczna
Festiwal Kultura Natura. Muzyka ze sfer światowych
Muzyka klasyczna
Znamy uczestników II etapu tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego