Oczekujemy powrotu do projektów inwestycyjnych

Mamy nadzieję, że pozytywna zmiana wizerunku Polski jako rynku przełoży się na większe zainteresowanie i apetyt na inwestowanie w papiery skarbowe przez inwestorów instytucjonalnych, a przez to banki przesuną się w kierunku finansowania gospodarki realnej - mówi Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Regulacje wspierają ochronę klimatu

Polska na zieloną zmianę ma wielkie środki z Krajowego Planu Odbudowy. Firmy powinny się nauczyć korzystania z dostępnych instrumentów.

„Rzeczpospolita” po raz drugi przyznała Orły ESG

Kapituła, w skład której wchodziły uznane autorytety ekonomiczne i gospodarcze, uhonorowała firmy wykazujące się szczególną aktywnością i konsekwencją w obszarze wdrażania zasad ESG.

W stronę domykania obiegu zasobów

Jednym z kluczowych działań dla ograniczenia ilości odpadów jest wdrażanie w praktyce promowanej przez Unię Europejską zasady 3R: reduce-reuse-recycle.

Paliwa w obliczu transformacji

Unia Europejska postawiła na odchodzenie od paliw kopalnych. Dla graczy tego rynku oznacza to nowe, poważne wyzwania. Jak firmy na nie odpowiadają?

Ford oferuje nowości, ale i kultowe modele

Produkujemy użytkowe i osobowe auta elektryczne, ale upewniamy się też, że cały łańcuch dostaw jest czysty - mówi Attila Szabó, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Obserwujemy olbrzymie zainteresowanie generatywną sztuczną inteligencją

Polska ma szansę wskoczyć do pociągu AI. Może na tym skorzystać i zbudować przewagę nad innymi – mówi Jan Kleczkowski, członek kierownictwa polskiego oddziału Microsoft.

Orlen rozwija wodór

Pracujemy zarówno nad wdrożeniem najnowocześniejszych technologii produkcji paliwa wodorowego w naszym koncernie jak i nad jego dystrybucją. Budujemy kolejne stacje wodorowe w kraju – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w koncernie Orlen.

Modernizacja budynków powinna być priorytetem

W Polsce mamy kilka milionów budynków, które muszą być zmodernizowane przede wszystkim pod kątem efektywności energetycznej. To nie tylko kwestia oszczędności energii, lecz zdrowia Polaków – mówi Aleksandra Stępniak, Public Affairs Menager, Velux Polska.

Firmy przyspieszają transformację energetyczną

Coraz więcej firm chce przeprowadzać transformację energetyczną. Częściowo wynika to z ich chęci, a częściowo są przymuszone przez finalnych konsumentów, którzy oczekują zielonych produktów i zerowego udziału gazów cieplarnianych – mówi Tomasz Zadroga, wiceprezes Respect Energy.

Rynek kapitałowy potrzebuje strategii

Rynek kapitałowy jest niezbędny dla finansowania nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki – mówi Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Firmy rodzinne siłą gospodarki

- Jedną z największych zalet firm rodzinnych jest elastyczność. Decyzje są podejmowane szybko, bez zbędnych procedur. To daje im przewagę na rynku – mówi Przemysław Mitraszewski, dyrektor ds. relacji zewnętrznych LPP.

4,3 mld euro dla firm i samorządów

To jest nasza oferta w regionach – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.

Zielony Ład wzmocni konkurencyjność UE

Rola sektora bankowego jest taka, aby sfinansować czy współfinansować transformację – mówi Bartosz Kublik, wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Debata o przyszłości Polski

W jakich kierunkach będzie się rozwijała gospodarka naszego kraju w najbliższych latach i w kolejnych dekadach uczestnictwa we wspólnym europejskim rynku? O tym będą dyskutować uczestnicy panelu „Wielki biznes – następne 20 lat w Unii” drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Informacja i dezinformacja pod lupą

O tym, jak w dobie social mediów, fałszywych kont, trolli i botów starać się odróżnić informację prawdziwą od fałszu, mowa będzie podczas panelu „Informacja i dezinformacja”, który odbędzie się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Handel z ważnym miejscem na EEC

Handel i konsument będą jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach, który odbędzie się już w dniach 7–9 maja.

Polska w Unii: refleksje po dwóch dekadach

Dwa tygodnie dzielą nas od XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w terminie 7–9 maja w Katowicach. Trwa rejestracja na wydarzenie.