FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku

Światowe ceny podstawowych grup żywności wzrosły w marcu z najniższego poziomu od 3 lat, po 7 kolejnych miesiącach spadku, bo oleje roślinne, mięso i nabiał zdrożały bardziej od spadku cen zbóż i cukru podała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Ich wskaźnik wyniósł 118,3 pkt wobec 117 pkt w lutym, był niższy o 9,9 pkt/7,7 proc. od wskaźnika sprzed roku i najniższy od lutego 2021.

Publikacja: 07.04.2024 08:52

Ceny żywności rosną

Ceny żywności rosną

Foto: Adobe Stock

27,7 pkt (20 proc.) względem marca 2023. Był to trzeci kolejny spadek głównie na skutek dużej konkurencji w eksporcie Unii Europejskiej, Rosji i USA. Duża podaż, anulowany zakup pszenicy przez Chiny w Australii i USA wywarły presję na ceny, a pomyślne perspektywy plonów w Rosji i USA też zrobiły swoje. Ceny kukurydzy minimalnie wzrosły z powodu większego zainteresowania Chin, gdy Ukraina i inne kraje miały problemy logistyczne. Wzrost cen został jednak zmniejszony na skutek trwających żniw kukurydzianych w Argentynie i Brazylii. Co do innych zbóż, to jęczmień staniał, a sorgo zdrożało. Wskaźnik cen ryżu zmalał o 1,7 proc. głównie na skutek mniejszego popyty w imporcie.

Pozostało 85% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Przemysł spożywczy
Prezes polskiego giganta: Paczkę DecoMorreno można dziś traktować jak lokatę. To absurd
Przemysł spożywczy
Rumuńska sieć wchodzi do Polski. „Rynek polski jest podobny do rumuńskiego”
Przemysł spożywczy
Szczęśliwe zakończenie problemów kultowej cukierni z Warszawy
Przemysł spożywczy
Herbaty mrożone biją rekordy, ale kaucje straszą
Przemysł spożywczy
Reakcja Kraft Alkohole na artykuł „Rz” o nowym inwestorze Palikota: Jesteśmy wehikułem inwestycyjnym