Budowa paragrafu w uchwałach i zarządzeniach

Prawidłowa kompozycja aktu normatywnego pozwala poprawnie interpretować zawarte w nim przepisy. Konsekwencja w konstruowaniu paragrafów to podstawa późniejszej prawidłowej nowelizacji i redagowania tekstu jednolitego.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Budowa paragrafu w uchwałach i zarządzeniach

Foto: Adobe Stock

Podstawową jednostką redakcyjną podustawowych aktów normatywnych, w tym uchwał i zarządzeń wydawanych przez organy samorządu terytorialnego, jest paragraf. Podobnie jak artykuł w ustawie, służy on zapisywaniu przepisów, z których wywodzone są normy prawne. Treść normatywna aktu musi być zawarta wyłącznie w jego jednostkach redakcyjnych, w tekście umieszczonym od pierwszego do ostatniego paragrafu. Każde zdanie i każda jego część stanowiąca odrębny element wypowiedzi normatywnej powinna być odpowiednio oznaczona i sformatowana („zanumerowana”). W przypadku konstruowania paragrafów obowiązują proste reguły, których stosowanie ułatwia pracę legislatora, a potem odbiór aktu przez adresatów.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt