Tag:

Umowy

Jan Błeszyński: Spór o słuszne wynagrodzenia

Pozostawienie wynagrodzeń twórców i artystów swobodzie umów oznaczałoby rezygnację z funkcji państwa. Ma ono regulować relacje prawne, w których brakuje równości uczestników.

Ochrona frankowiczów testem dobrej wiary i praworządności

Obowiązki nałożone dyrektywą 93/13 sprowadzają się najpierw do zbadania, czy doszło do nieuczciwości jako naruszenia równowagi praw i obowiązków umownych, a następnie przywrócenia tej równowagi w umowie między przedsiębiorcą a konsumentem.

Maciej Sobczyk: Niebezpieczne półprawdy o zysku twórców i artystów

Aby dyskusja o kształcie prawa autorskiego była transparentna, należałoby z niej wyeliminować wszechobecne mity o wynagrodzeniu.

Umowa zawarta na odległość, a obowiązek zapłaty kary umownej przez przedsiębiorcę

W obiegu gospodarczym rozpowszechnione są umowy zawierane na odległość, m.in. za pośrednictwem rozmów telefonicznych z konsultantami. Nie zawsze jednak zawarcie takiej umowy okazuje się dla jednoosobowego przedsiębiorcy korzystne, a jeszcze większe problemy zaczynają się, gdy przedsiębiorca chce zakończyć taki stosunek umowny przed upływem okresu jego obowiązywania.

Polisy D&O jako forma ubezpieczenia dla menedżerów

Zarówno spółki, jak i osoby zarządzające nimi powinny zabezpieczyć się przed ryzykiem ponoszenia odpowiedzialności za szkody wyrządzone ich działaniem bądź zaniechaniem.

Umowy najmu na rynku hotelowym: modele, aktualne trendy i wyzwania

Rynek hotelowy wyróżnia się spośród innych sektorów rynku nieruchomości swoją specyfiką – zarówno pod względem komercyjnym, jak i prawnym. Kluczowe różnice dotyczą sposobu obliczania i uiszczania czynszu i innych opłat przez najemcę.

Mniej Ukraińców pracuje na dziele. Raport ZUS

Wzrosła liczba cudzoziemców wykonujących umowy o dzieło, ale spadł odsetek zarobkujących w ten sposób Ukraińców. Pokazują to najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarła „Rzeczpospolita”.

Wykonawcy mogą dochodzić odszkodowania za utraconą szansę

Wprawdzie do państw członkowskich UE należy określenie elementów szkody, które są dopuszczone pod kątem odszkodowania, jednak za każdym razem prawo krajowe musi przestrzegać w tym zakresie zasady równoważności oraz skuteczności.

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym i skuteczna windykacja

Umowy powinny być zwierane w formie pisemnej, albo przynajmniej dokumentowej, a ich treść odpowiednio archiwizowana. Gdy dojdzie do opóźnień w płatnościach, pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, jest skierowanie do dłużnika wezwania do zapłaty.

PRS-y to nie tylko najem

Inwestycje PRS oferują nie tylko lokale mieszkalne na podstawie umów najmu. To także lokale niemieszkalne, udostępniane na podstawie innych umów, np. umowy zakwaterowania.