Tag:

Prawa Autorskie w Pracy

Powiązane

Kadry

Jakub Wojakowicz: Spotify chciał wykazać, jak dużo płaci polskim twórcom. Osiągnął efekt przeciwny

Firma Spotify chciała pokazać, że polscy artyści wcale nie zarabiają źle. Problem w tym, że przygotowany przez nią raport „Loud & Clear 2023” przyniósł odwrotny efekt. Może czas, wzorem m.in. Francji, wprowadzić w Polsce odgórne tantiemy od serwisów streamingowych?

Kurzynoga, Kurosz: Przemysł kreatywny może skorzystać na dyrektywie platformowej

Unijne przepisy przewidują domniemanie etatu. A stosunek pracy może oznaczać dodatkowe korzyści dla firm w kontekście nabycia praw własności intelektualnej.

Bez programisty przy tworzeniu aplikacji. Czemu nie?

Sztuczna inteligencja pomaga w tworzeniu bardzo zaawansowanych aplikacji. Czy można zastąpić nią programistów? Co z prawami autorskimi?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji osłabia prawa przedsiębiorców

Jakie ograniczenia w ochronie praw autorskich wiążą się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez pracowników i zleceniobiorców oraz jak temu zaradzić?

Jak chronić prawa autorskie przed wykorzystaniem ich przez sztuczną inteligencję?

Wykorzystywanie cudzych utworów w celu zasilenia czy trenowania sztucznej inteligencji nie jest w Polsce dozwolone. Właściciel praw może mieć jednak problem z wykazaniem naruszenia. Można zawczasu podjąć działania zaradcze. Podpowiadamy jakie.

Filmowcy pozywają Polskę na ponad 400 mln zł

Jako że nie udało się uchwalić stosownej ustawy, branża domaga się od państwa rekompensaty za należące im się opłaty od sprzedawanych czystych płyt CD czy papieru do kserokopiarek, ale już nie od smartfonów.

Większość Polaków uważa, że koncerny streamingowe powinny dzielić się z artystami

68 proc. respondentów uważa, że w razie sukcesu filmu czy serialu twórcy powinni dostawać dodatkowe wynagrodzenie, a zagraniczne platformy VOD powinny dzielić się sukcesem danej produkcji z jej twórcami.

Sztuczna inteligencja a prawa autorskie do wygenerowanych treści

Jeśli treść utworzona przez użytkownika ChatGPT nie spełni wymagań ustawowych dotyczących twórczości i indywidualnego charakteru utworu, nie będzie korzystała z ochrony praw autorskich.

Linkowanie: czy przedsiębiorca jest bezpieczny w internecie

Odsyłając do nielegalnie zamieszczonych utworów, możemy wejść w kolizję z prawem.

Jak chronić prawa autorskie zapisane w fabrycznej linii

Warto zadbać o status prawny programów komputerowych w maszynach i urządzeniach firmy.