Tag:

Księgowi i Biegli

Powiązane

Rachunkowość

Ogłoszenie upadłości wpływa na obowiązki księgowe

Czasami przedsiębiorcy, którzy popadli w tarapaty finansowe, nie mogą zamknąć firmy z powodu powstałych długów. Wtedy wyjściem staje się ogłoszenie upadłości. Jak wpływa to na obowiązki księgowe?

Jedna infolinia KAS – dobrodziejstwo czy przekleństwo?

Od kilku miesięcy trwają prace nad wdrożeniem nowej usługi Krajowej Administracji Skarbowej. Zebrane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opinie użytkowników – głównie właścicieli biur rachunkowych – wskazują, że projekt dot. zmian w infolinii KAS nie spełnia ich oczekiwań, co więcej wręcz utrudnia pracę.

Zadania księgowych w cenach transferowych

Księgowi odgrywają istotną rolę w identyfikacji obowiązków cen transferowych spółek działających w grupach podmiotów powiązanych. To właśnie zaangażowanie księgowych pozwala wielu podmiotom uniknąć potencjalnych sankcji, grożących za niewypełnienie obowiązków cen transferowych.

Wpływ zmiany KSB 315 na proces badania sprawozdania finansowego

Biegły rewident przeprowadzając badanie sprawozdania finansowego jest zobowiązany do przestrzegania między innymi wymogów zawartych w krajowych standardach badania (KSB), opartych na regulacjach międzynarodowych, z pewnymi krajowym dostosowaniami.

Raportowanie Country-by Country – co powinien wiedzieć księgowy

Podmioty należące do dużych, międzynarodowych grup kapitałowych mają obowiązek raportowania CbC do Krajowej Administracji Skarbowej szczegółowych informacji podatkowych związanych z działalnością grupy. Ma ono na celu dostarczenie organom podatkowym dodatkowych informacji na temat transgranicznych struktur korporacyjnych.

Master File – co powinien wiedzieć księgowy?

W cenach transferowych możemy wyróżnić dwa rodzaje dokumentacji: lokalną (Local File) oraz grupową (Master File). Oba wskazane dokumenty są bardzo ważne z perspektywy cen transferowych i co istotne, spełniają różne zadania.

Co dalej z obowiązkowym KSeF?

Termin wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się szybkimi krokami. Zostało niewiele czasu na wdrożenie do 1 lipca 2024 r. nowych obowiązków.

Czy zawsze trzeba stosować Krajowe Standardy Rachunkowości

Małe przedsiębiorstwa często dysponują ograniczonym personelem i budżetem, co sprawia, że przestrzeganie wszystkich wymogów KSR staje się uciążliwe i pracochłonne. Czy zatem są zmuszone do ich stosowania, czy mogą poszukiwać innych rozwiązań?

Nowe zadanie dla księgowych – raportowanie ESG

W najbliższej przyszłości rachunkowość odegra kluczową rolę w dostarczaniu prawdziwych i rzetelnych informacji, potrzebnych do sporządzenia raportów zrównoważonego rozwoju.

KSeF to wyzwanie dla biur rachunkowych, ale i przedsiębiorców

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r. Nie będzie już żadnych kompromisów i nowe przepisy zaczną obowiązywać za niecały rok. Zstaje więc niewiele czasu na wdrożenie wszystkich nowości i aktualności do systemów finansowo-księgowych, które umożliwią przesyłanie e-faktur.