Tag:

Obowiązki Pracodawcy

Powiązane

Kadry

Szef będzie się musiał tłumaczyć z nierówności w płacach

W interesie pracodawców jest podjęcie działań, które pozwolą osiągnąć zgodność z dyrektywą jeszcze przed jej wdrożeniem. Chodzi w szczególności o wykrycie i zniwelowanie nieuzasadnionych różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Sztywne normy nie zablokują szkolenia osób niepełnosprawnych

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Czasu tej nauki nie wlicza się do czasu pracy.

Konsultacje związkowe czasem trzeba powtórzyć

Pracodawca musi ponowić indywidualne konsultacje ze związkami zawodowymi, jeżeli pracownik uzyskał ochronę stosunku pracy, zanim otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę.

Ze zwolnieniem radnego lepiej poczekać na zgodę rady

Rada gminy nie może podważać stanowiska pracodawcy, że powód zwolnienia radnego nie jest związany z jego mandatem i na to zwolnienie musi wyrazić zgodę. Warto jednak zaczekać na nią przed wręczeniem wypowiedzenia.

„Siła wyższa” – wynagrodzenie wliczane do podstawy zasiłku trzeba uzupełnić

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego, wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej należy uzupełnić do kwoty, jaką by uzyskał, gdyby takiego zwolnienia nie brał.

Pracodawca nie ukryje stawek zarobków

Już teraz pracownik może żądać podania informacji o wynagrodzeniu innych osób zajmujących podobne stanowisko i wykonujących pracę porównywalną. Obecnie jednak musi uprawdopodobnić roszczenie z tytułu nierównego traktowania w wynagradzaniu. Niedługo to się zmieni.

To ostatni moment na wniosek członka komisji wyborczej o dni wolne od pracy

Pismo o udzielenie wolnego od pracy w związku z udziałem w pracach komisji wyborczej pracownik powinien złożyć z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Zawieszenie przepisów nie działa wstecz

Pracodawcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą w porozumieniu z pracownikami zawiesić stosowanie niektórych przepisów prawa pracy. Nie może to jednak prowadzić do pozbawienia zatrudnionych uprawnień, które już stały się wymagalne.

Z liczbą przyczyn rozwiązania umowy o pracę nie warto przesadzać

Praktyką życia prawnego w stosunkach pracy staje się uzasadnianie wypowiedzenia (czy innych form rozwiązania umowy) nie jedną, lecz całą gamą przyczyn.

Instytucja przywrócenia do pracy wymaga poprawy

Pracownicy chronieni przed zwolnieniem, w tym działacze związkowi, mogą żądać „tymczasowego” przywrócenia do pracy na czas trwania procesu. Sądy pracy mają niewielkie możliwości odrzucenia tego żądania.