Tag:

Niepełnosprawni

Siła wyższa: niepełnosprawność a wymiar zwolnienia

Pracownik o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, który pracuje w obniżonych normach czasu pracy, może wziąć 14, a nie 16 godzin zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.

Rodzicom należy się zwrot nie tylko za dowóz dzieci

Przepisy kompetencyjne nie powinny być interpretowane zarówno w sposób rozszerzający, jak i zawężający. WSA wydał wyrok ws. zwrotu kosztów za dowóz dzieci.

Jakie obowiązki związane z wyborami spoczywają na gminach

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zapewnia obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem głosowania na obszarze gminy.

Iwona Sierpowska: Będą pomagać w codzienności

Konieczny jest rozwój usług wspomagających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Muszą być realną alternatywą dla instytucji opiekuńczych.

Samochód, pociąg i opiekun nie zawsze wystarczy

Organizacja przez gminę transportu dziecka niepełnosprawnego nie może być realizowana ze szkodą dla małoletniego.

Surowsze kary za hejt i dyskryminację z powodu niepełnosprawności, wieku, płci

Nienawiść z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej pokrzywdzonego będzie karana surowiej niż dotychczas - nawet do 5 lat więzienia.

Niepełnosprawne osoby będą mogły mieć swojego osobistego asystenta

Od przyszłego roku osobom niepełnosprawnym miałaby być udzielana bezpłatnie pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy w aktywności zawodowej.

ZUS: od marca więcej osób skorzysta z 500 plus dla osób niesamodzielnych

Od 1 marca wzrośnie próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Będzie wynosił 2 419,33 zł brutto. Oznacza to, że może być więcej uprawnionych do tego świadczenia - informuje ZUS.

Krzysztof Kurowski: Jednostronny punkt widzenia w kwestii renty socjalnej

Pomysł o podwyższeniu renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia nie może być realizowany w oderwaniu od świadczeń z systemu rentowego. Inaczej będzie to rozwiązanie niekonstytucyjne i niesprawiedliwe społecznie.

Albo świadczenie z gminy, albo wspierające. ZUS każe wybierać

Niepełnosprawny musi wybrać, czy będzie pobierał świadczenie wspierające, czy też jego opiekun ma dostawać pieniądze z gminy. ZUS twierdzi, że o łączeniu świadczeń nie ma mowy.