Tag:

Literatura

„Równi i równiejsi” wracają. „Folwark zwierzęcy” Orwella reżyseruje Jan Klata

Jan Klata inscenizuje w Katowicach zakazaną w PRL książkę o kłamstwie rewolucji, hipokryzji polityków i naiwności społeczeństw. Premiera 19 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach.

Dzieci komunistycznego reżimu

Niemal natychmiast po śmierci Nicolae Ceausescu do kraju zjechali dziennikarze z całego świata. Ujawnili skandaliczne warunki w państwowych instytucjach dla „normalnych” dzieci i znacznie gorsze w przytułkach dla niepełnosprawnych, tak zwanych nieuleczalnych.

„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction

Komunistyczna Partia Chin nie wiedziała, jak poradzić sobie z wirusem, ale doskonale potrafiła kontrolować naród i wykorzystała sytuację, aby wzmocnić swoją władzę. Ten proces opisał w swojej książce obywatelski dziennikarz Murong Xuecun, który po jej napisaniu musiał opuścić ojczyznę.

Tajemnice pod taflą wody

Nurek obiecał, że jeżeli tylko ciało jest w tym jeziorze, to je odnajdą. Udało się – po sześciu latach od zaginięcia! Mój rozmówca mówi, że pamięta jak dziś, że ówczesny komendant napisał mu później krótkiego SMS-a: „Gratuluję determinacji”. To było dla niego bardzo ważne.

Żądni władzy mężczyźni

Poziom cynizmu i manipulacji w „Sukcesji” nieco mnie nuży, być może zbyt przypomina mi polską politykę.

Daria Chibner: Młodzież czyta coraz więcej książek. Ale paradoksalnie nie ma co się cieszyć

Książki stają się ulubioną rozrywką Polaków – mówi raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce za rok 2023. Szczególnie dobrze wypadają w nim młodzi czytelnicy. Problem w tym, że dzięki książkom z gatunku young adult młodzież spędza w internecie jeszcze więcej czasu.

„Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian”: Atlas potworów

Cyceron mówił, że wszelkie kreatury były znakami woli bogów. Nie bez powodu angielskie monster pochodzi od łacińskiego monere – ostrzegać.

Piotr Zaremba: PiS chciał modelować kulturę, ale zabrakło mu narzędzi. Rząd Tuska ma ich pod dostatkiem

Co począć, kiedy wobec teatralnego spektaklu pojawia się zarzut antysemityzmu? Najpierw sprawdzić, czy to prawda. Ale i przyjrzeć się fali „poprawiania” dawnych autorów, bo to rodzaj szaleństwa.

,,Cała prawda. Rozważania kosmologa o poszukiwaniu obiektywnej rzeczywistości”: Cały ten kosmos

Nawet czytelnik, któremu nic nie mówią wzory ani liczby, będzie pod wrażeniem wiedzy autora książki „Cała prawda”, amerykańskiego kosmologa.

Jak Polacy czytają książki? Ranking: czytelnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej

Warto zauważyć, że widoczny trend to nadal słaby wynik. W porównaniu do innych europejskich państw, jak na przykład Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech czy Skandynawii, odsetek czytających co najmniej jedną książkę w roku wynosi 70-80%.