Tag:

Alimenty

Powiązane

Prawo Cywilne

Alimenty z funduszu będą wyższe. O ile i od kiedy?

Po raz pierwszy od 2008 r. mają wzrosnąć świadczenia funduszu alimentacyjnego. Gotowe są już założenia do projektu nowelizacji. Wiadomo, ile maksymalnie dostawać będą uprawnieni do alimentów.

Ma płacić alimenty, choć nie wie, czy jest ojcem. RPO bierze go w obronę

Mężczyzna został sądownie uznany za ojca dziewczynki i ma płacić na nią alimenty. Sąd oparł się wyłącznie na nieuprawdopodobnionych twierdzeniach matki dziecka i jej znajomej. Rzekomy tata nie wiedział nawet o toczącym się postępowaniu.

Na egzekucję można zabrać mniej zasiłku

Kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń zasiłkowych są waloryzowane wraz z emeryturami. To oznacza, że są wyższe od marca. Przy potrąceniach na alimenty kwota wolna będzie wyższa o ok. 82 zł.

Alimenty od męża dla żony. Wina przy rozwodzie może wiele ułatwić

Żonie łatwiej uzyskać alimenty od męża, gdy małżeństwo jeszcze formalnie trwa – ocenia dr Jakub Pawliczak, radca prawny.

Nie płacisz alimentów? Możesz stracić prawo jazdy

Jak wskazują statystyki zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu to jedna z lepszych metod mobilizacji dłużników do płacenia alimentów. Sprawdzamy kiedy prawo jazdy może zostać zatrzymane i jak je później odzyskać.

Robert Damski: Alimenty po polsku czyli grupa wsparcia dłużnika

Niesprawiedliwe sądy, byłe dzieci i inne wymówki – to codzienność.

Starosta może zatrzymać prawo jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu

Od 2007 r. obowiązuje ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która nadała staroście kompetencję zatrzymania prawa jazdy w przypadku uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od płacenia alimentów.

Radca prawny: Inflacja rodzi pozwy o wyższe alimenty

Sądy nie stosują klauzul waloryzacyjnych. Wystąpienie z pozwem podwyżkę alimentów zawsze wymaga indywidualnej oceny jego szans - mówi dr Jakub Pawliczak z Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny.

Sąd Najwyższy o alimentach: dziecko utrzymuje ojciec, matka na nie płaci

Jak długo dziecko jest de facto na utrzymaniu jednego z rodziców, tak długo drugi z nich nie jest zwolniony z obowiązku alimentacyjnego - to sedno orzeczenia Sądu Najwyższego zapadłego w transgranicznym sporze o władzę rodzicielską. Ma też znaczenie dla podobnych sporów krajowych.

Alimenty z funduszu. Nowe kryterium dochodowe

Od 1 października 2023 roku więcej osób może ubiegać się o wypłatę świadczenia z tzw. funduszu alimentacyjnego, gdyż wzrosło kryterium dochodowe.