Informację publiczną można upowszechniać w sieci Ustrój i kompetencje

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Finanse

Pieniądze na ułatwienie dostępu do uczelni wyższych

Za nieruchomość trzeba płacić od razu

Czy burmistrz może zgodzić się w umowie sprzedaży nieruchomości zbywanej przetargowo na zapłatę części ceny (na wniosek nabywcy) do 14 dni, licząc od podpisania umowy notarialnej? Chodzi o ok. 30 proc. ceny którą nabywca finansuje z oczekiwanej pożyczki bankowej.

Był las, są pnie 1265 drzew. I małe szanse na kary

W Chorzowie w cztery dni wycięto 1265 drzew. Zdaniem ekspertów tylko egzekwowanie kar za nielegalną wycinkę sprawi, że przepisy zaczną być przestrzegane.

Wygrał jednym głosem, choć przegrywa "w obwodach". Będzie protest wyborczy?

Podczas wyborów samorządowych jeden głos potrafi czasem zaważyć na wyniku wyborów w danym okręgu. Przekonywaliśmy się o tym nie raz, przekonaliśmy się także w przypadku wyboru wójta gminy Korycin, którego od przegranej dzielił tylko jeden głos.

Cisza wyborcza w całej Polsce, choć druga tura nie wszędzie

Tuż przed drugą turą wyborów samorządowych odżył temat ciszy wyborczej – czy obowiązuje i czy wszędzie, choć te wybory odbędą się tylko w części gmin.

Zmiany w dodatku do emerytur sołtysów. Senat przyjął projekt

Senatorowie opowiedzieli się za rozszerzeniem kręgu beneficjentów dodatku do emerytur sołtysów. Prawo do ubiegania się o świadczenie uzyskają m.in. wiejscy samorządowcy, którzy pełnili tę funkcję przed 1990 r.

Radny dorabiał na chorobowym. Sąd Najwyższy: nie straci zasiłku

Sąd Najwyższy przyjął, że jeżeli celem, w jakim ubezpieczony wykonuje pracę przynoszącą zarobek nie jest zapewnienie sobie równoległego do zasiłku chorobowego źródła utrzymania, to trudno takiemu dodatkowemu zajęciu, podejmowanemu w czasie zwolnienia lekarskiego, przypisać charakter "wykonywania pracy zarobkowej", które może pozbawiać prawa do zasiłku chorobowego. Konieczne jest bowiem uwzględnienie istoty prawa do zabezpieczenia społecznego, którą jest zapewnienie ochrony socjalnej w sytuacji wystąpienia określonego ryzyka ubezpieczeniowego. Praca zarobkowa to wszelka aktywność przynosząca zarobek, podejmowana w sposób "zawodowy", mająca cechy stałego, regularnego dostarczania środków utrzymania. Tylko taka praca powinna stanowić tytuł ubezpieczenia chorobowego, czyli alternatywę dla świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Przykładem pracy niezarobkowej może być praca społeczna, czyli aktywność podejmowana dla dobra ogółu, wykonywana poza zajęciami zawodowymi. Oznacza to, że w okresie stwierdzonej niezdolności do pracy i pobierania zasiłku chorobowego, ubezpieczony może wykonywać pewne prace, nie ryzykując utraty prawa do zasiłku, pod warunkiem że prace te nie mają charakteru zarobkowego.

Wszystko, co trzeba wiedzieć przed II turą wyborów samorządowych

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia mieszkańcy łącznie 748 gmin i miast w Polsce wybiorą się do lokali wyborczych, aby oddać głos w drugiej turze wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Tłumaczenia firmy śmieciowej bez wypływu na sankcję

Kara za nieosiągnięcie poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych jest bezwzględnie oznaczona i nie zależy od okoliczności naruszenia.

Opinia o sprzedaży alkoholu musi mieć podstawę prawną

Stwierdzenie przez sąd administracyjny nieważności uchwał nie oznacza, że odpadła norma kompetencyjna do działania organu.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.

Kto ma prawo do uzyskania dotacji

Dotacja na zadania związane z zabytkiem może być udzielona przez organ stanowiący gminy wyłącznie na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

Ustawodawca nie powinien karać przedsiębiorcy za niemożliwe

Odbierający odpady od właścicieli nieruchomości mają obowiązek osiągnięcia tzw. poziomów recyklingu, ale nie mają jak wyegzekwować ich „u źródła”.

Usługi wodne – zapewnienie dostępu i opłaty

Przepisy prawa wodnego dotyczące opłat za usługi wodne muszą być interpretowane z uwzględnieniem zasady „zanieczyszczający płaci”.

Plany adaptacji do zmian klimatu wyznaczają kierunek działania

Dzięki planom adaptacji miasta i gminy mają być przygotowane na ekstremalne susze i powodzie. Zaplanowane działania muszą być na bieżąco wdrażane, więc nie są to dokumenty do schowania w szufladzie.

Budowa paragrafu w uchwałach i zarządzeniach

Prawidłowa kompozycja aktu normatywnego pozwala poprawnie interpretować zawarte w nim przepisy. Konsekwencja w konstruowaniu paragrafów to podstawa późniejszej prawidłowej nowelizacji i redagowania tekstu jednolitego.

Stypendia dla zdolnych uczniów są zwolnione z PIT

Uczeń, który otrzymał pomoc materialną o charakterze motywacyjnym od wójta (burmistrza), nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty z tego tytułu nieprzekraczającej 3800 zł rocznie.

Jak ustalić opłatę za opiekę

Można zobowiązać do ponoszenia opłaty przekraczającej 70 proc. dochodu mieszkańca domu pomocy społecznej, jeżeli wartość ta jest niższa od kosztu jego pobytu w DPS.

Marek Domagalski: Wybory samorządowe stabilizują Polskę

Komentujący wybory samorządowe skupiają się na tym, która partia czy obóz traci, a który zyskał. Najwięcej zyskuje Polska i nie tylko lokalna.