Kto i jak ma pilnować wykonania konstytucji internetu

Koordynatorem ds. usług cyfrowych będzie prezes UKE. Tak wynika z projektu polskiej ustawy mającej umożliwić realizację przepisów DSA.

Nowelizacja prawa autorskiego. Sztuczna inteligencja wraca do łask

Przeciwnicy rozwoju rodzimej sztucznej inteligencji, którzy otrąbili zwycięstwo nad nową technologią, mają powody do zmartwień – nowa wersja projektu nowelizacji prawa autorskiego zezwala algorytmom AI na eksplorację tekstów i danych w Internecie.

Sztuczna inteligencja jednak spenetruje polskie teksty i dane

Prace nad nowelizacją prawa autorskiego trwają. W projekcie, przesłanym w czwartek 14.03 do Komitetu do Spraw Europejskich, uwzględniony zostanie tzw. dozwolony użytek na rzecz algorytmów sztucznej inteligencji. Chodzi o eksplorację tekstów i danych.

Ochrona praw osób kontra sztuczna inteligencja

Decyzje określane jako systemy wysokiego ryzyka nie mogą być podejmowane w sposób całkowicie zautomatyzowany – konieczny jest udział człowieka.

Kupowanie podróbek i ochrona zasobów intelektualnych firm – Konferencja Lewiatana

Wyzwania związane z nowym prawem własności intelektualnej, podróbkami produktów w handlu online to tematy 3. edycji konferencji „Własność intelektualna w dobie zmian. Innowacje, kreatywność, ochrona” organizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Ważny wyrok polskiego sądu. Chodzi o usuwanie treści i blokowanie na Facebooku

Zdaniem sądu Meta naruszyła dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, poprzez usunięcie jej kont, stron i grup na Facebooku i Instagramie. Sąd nakazał ich przywrócenie oraz publikację przeprosin na tych portalach.

Sztuczna inteligencja firmy NVIDIA naruszyła prawa autorskie? Pozew trzech pisarzy

Trzech pisarzy złożyło w Sądzie Federalnym w Kalifornii pozew, w którym zarzucają technologicznemu gigantowi naruszenie ich praw autorskich z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Anna Nowacka-Isaksson: Jawność w sieci do okiełznania

Strony umożliwiające wyszukiwanie danych to kopalnia złota dla przestępców.

Ferid Lakhdar z ZAIKS. O czym powinien pamiętać "młody" artysta

O czym powinien pamiętać początkujący artysta, aby chronić prawa do swoich utworów, a także godziwie na nich zarabiać- m.in. o tym mówił w programie Rzecz o prawie Ferid Lakhdar, wiceprezes stowarzyszenia artystów ZAIKS.

Podróbki szkodzą marce

Producent odnoszący sukces rynkowy musi liczyć się z istnieniem podmiotów, które chcą w relatywnie łatwy, aczkolwiek niezgodny z prawem sposób, skorzystać z jego znaków towarowych.

Oscarowy skandal? Reżyser "Przesilenia zimowego" oskarżony o naruszenie praw autorskich

Da’Vine Joy Randolph otrzymała Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą za występ w filmie "Przesilenie zimowe". Reżyser filmu został zaś oskarżony o naruszenie praw autorskich i plagiat scenariusza, którego oryginał miał powstać ponad dekadę temu.

Jak opodatkować usługi fotograficzne

Jubileusz firmy, konferencja branżowa czy prezentacja nowego produktu, to tylko kilka zdarzeń z życia przedsiębiorstwa, w których nieodzownym będzie skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Warto wiedzieć, jak takie świadczenie jest opodatkowane na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zwłaszcza, że sprawa ulega lekkiemu zniuansowaniu w odniesieniu do stawek VAT.

Prawa autorskie w postępowaniu upadłościowym

Syndyk w postępowaniu upadłościowym powinien ustalić katalog praw autorskich zaliczonych do masy upadłościowej oraz szczegółowo zweryfikować ich powiązanie z prawami przysługującymi podmiotom innym niż upadły.

Rozdzielanie zapytań ofertowych to klucz do cyberbezpieczeństwa samorządów

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) powinny dążyć do tego, aby proces wyboru dostawców był jak najbardziej transparentny i zgodny z zasadami cyberbezpieczeństwa, które staje się jednym z fundamentów efektywnego i bezpiecznego zarządzania.

Trwa spór o sztuczną inteligencję w nowej ustawie o prawach autorskich

Związek Cyfrowa Polska apeluje o zmiany w ustawie implementującej dyrektywę o prawach autorskich. Chodzi o rozwój generatywnej AI.

Przestępcy wykorzystują AI. Wystarczy im próbka naszego głosu czy zdjęcie

Prokuratura przyznaje, że przestępcy coraz częściej sięgają po narzędzia sztucznej inteligencji, a liczba podobnych przypadków będzie wzrastać. Eksperci alarmują, że prawo już teraz nie nadąża za cyfrową rzeczywistością. Czy unijny AI Act wystarczy?

Tantiemy w internecie. Sienkiewicz ogłosił ważną decyzję

Implementujemy prawo do korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do ustawy prawo do pobierania tantiem dla twórców i wykonawców audio-wideo - ogłosił w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie

Nowe przepisy to możliwy koniec wolnoamerykanki na rosnącym rynku kryptowalut.