Ministerstwo Sprawiedliwości Zawody prawnicze

Konkurs resortu Bodnara: troje kandydatów na trzy miejsca

Od samego początku konkurs na Prokuratora Europejskiego organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości cieszył się nikły zainteresowaniem. Okazuje się, że obecnie na trzy miejsca jest tylko troje kandydatów.

Robert Gwiazdowski: Ideowość obrońców konstytucji

Obrońcy praworządności przedstawili „kompleksowy pakiet rozwiązań” określany potocznie mianem „naprawy TK”.

Mikołaj Małecki: Tymczasowe aresztowanie ma być tymczasowe

Nasz projekt nowelizacji przepisów ma zapobiegać automatycznemu stosowaniu tego środka. Patologią jest m.in. brak należytego uzasadniania i weryfikacji, czy istnieje realne prawdopodobieństwo utrudniania konkretnego postępowania.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.

Jacek Dubois: O trudnych relacjach z czwartą władzą

Adwokat broniący złodzieja nie staje się złodziejem.

Robert Damski: Uprzedzam, niech się pan nie wysila

Majestat wymiaru sprawiedliwości przegrywa z logiką dłużnika.

Łukasz Guza: Polityka, osnowa prawa

Od tej pierwszej nie da się uciec, myśląc o reformie tego drugiego.

Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?

Trudno mi zrozumieć, dlaczego kwestie wieloletnich sporów między sędziami mają się przekładać na wykonywanie przez Sąd Najwyższy jego podstawowych obowiązków – mówi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej SN.

Prof. Grzegorz Kołodko krytycznie o przejęciu mediów publicznych i prokuratury przez rząd Tuska

Pierwszym gościem w programie #Rzecz o Prawie był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, były wicepremier oraz wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.

Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona

Do orzekania w stołecznym sądzie rejonowym wrócił właśnie sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości wymieniany w kontekście tzw. afery hejterskiej – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Kolejne ruchy kadrowe Bodnara w sądach. Są dymisje i powołania

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o odwołaniu prezesa Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz kierownictwa SO Warszawa-Praga. Powołano prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz prezesów SO w Bydgoszczy, Kielcach i Poznaniu.

Wkrótce nowe zasady delegowania sędziów. Resort Bodnara kończy prace nad ustawą

Ma być jasne, dlaczego dany sędzia został powołany lub odwołany. Każdy delegowany sędzia otrzyma taki sam dodatek do wynagrodzenia. Transparentną procedurę wprowadzi nowa ustawa.

Kiedy można odroczyć rozprawę

Przepisy postępowania sądowoadministracyjnego zawierają gwarancję umożliwiającą zrealizowanie prawa do przedstawienia swojego stanowiska lub prawa do obrony.

Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego

W 2023 r. wojewódzkie sądy administracyjne uwzględniły prawie 32 proc. skarg, choć wpłynęło ich o ok.10 proc. mniej. Za to wpływ skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego znów był większy.

Kwiatkowska o Wrzosek: Aktywny w mediach prokurator musi ważyć każde słowo

Moim zdaniem pani Ewa Wrzosek powinna skorzystać z określonego w statucie LSO trybu do złożenia wniosku o zawieszenie w prawach członka tej organizacji, o ile są jej bliskie cele i wartości Stowarzyszenia – mówi "Rz" prokurator Katarzyna Kwiatkowska, była prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia.

Sędziowie głosowali, minister Bodnar zdecydował. Jest nowa prezes SO w Kielcach

Małgorzata Solecka od poniedziałku 15 kwietnie zostaje nowym Prezesem Sądu Okręgowego w Kielcach - zdecydował minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który wziął pod uwagę stanowisko sędziów SO.

Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk uchylił polecenie służbowe swojego poprzednika Bogdana Święczkowskiego, aby śledczy wykorzystywali tzw. owoce zatrutego drzewa, bez oglądania się na uchwałę Sądu Najwyższego.

Porządki w KRS. Co zakłada nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa?

15 sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa ma być wybieranych przez sędziów – zdecydował w piątek Sejm.

Krystian Markiewicz: Przemodelować KRS i SN. Odbudujemy sądy od fundamentów

Reforma sądownictwa powinna być bardzo szeroka. Zakładam, że w pierwszej kolejności zajmiemy się uregulowaniem skutków uchwał neo-KRS oraz rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – mówi sędzia Krystian Markiewicz, szef Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów Powszechnych i Prokuratury.