Na liście 46 sędziów, którym prezydent Karol Nawrocki odmówił nominacji, zdecydowaną większość stanowią sędziowie rejonowi, którzy mieli dostać awans do sądów okręgowych.
Szybkie rozwody bez udziału sądów, dokonywane jedynie za pośrednictwem urzędów stanu cywilnego, będą możliwe dzięki nowym przepisom, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Bo fiskus ją opodatkuje, choć przegrywa w tej sprawie w sądach.
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie obywatelki Polski, która zarzuciła państwu naruszenie jej praw dotyczących dostępu do aborcji. Wyrok dotyczy indywidualnej skargi, ale zapewne znów skieruje uwagę opinii publicznej na dzielącą społeczeństwo kwestię praw reprodukcyjnych Polek.
Przedsiębiorca zwolniony z VAT powinien wystawić fakturę wtedy, gdy zażąda tego nabywca. Jeśli kupujący nie będzie jej chciał, sprzedawca może udokumentować transakcję rachunkiem, którego nie musi wprowadzać do KSeF.
Sąd może podwyższyć wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu nie tylko w sprawach, które zakończyły się wydaniem merytorycznego rozstrzygnięcia. Także wtedy, gdy odmówiono przyjęcia skargi do rozpoznania – uznał Sąd Najwyższy.
Deprecjonowanie innowacyjności czy podważanie konieczności zagwarantowania skutecznych mechanizmów egzekwowania praw własności intelektualnej powoduje, że w grupie krajów G20 będziemy albo zawsze na końcu, albo tylko przez chwilę.
Wprowadzenie z mocy prawa jednolitego urzędu i zastąpienie nazewnictwa sędziów z podziałem na rejonowych do apelacyjnych nie naruszałoby konstytucji.
W zawodach prawniczych momentem przejścia jest aplikacja. Co jednak ciekawe, choć uprawnienia podobne, to pod kątem nauki zawodu co kraj, to obyczaj.
Zarówno prezydent, jak i Kolegium NSA oraz Kolegium SN de facto opowiadają się przeciwko konstytucyjnie zagwarantowanym prawom i wolnościom każdego człowieka.
Niedopuszczalne jest wywodzenie obowiązku podatkowego z orzeczenia sądu – tym bardziej, gdy ustawa wprost stanowi, że abonament RTV jest opłatą, a nie podatkiem.
Nawet gdyby radykalne poczynania „praworządnościowe” w sądownictwie forsowane przez kluczowych działaczy sędziowskich z ministrem sprawiedliwości na czele zostały narzucone kilku tysiącom sędziów, będą rodzić opór.
Czy jako prawnicy chcemy budować językiem granicę, czy tworzyć mosty?
Gdy ktoś zabiera potłuczony znicz lub zwiędłe, stare kwiaty, by je wyrzucić na cmentarnym śmietniku, nie dopuszcza się grabieży, lecz troski o godny wygląd miejsca spoczynku.
KSeF to potężne narzędzie walki z oszustwami i źródło cennych danych gospodarczych. Ale centralizacja i skala systemu niosą też ryzyko ataków hakerskich i wycieku wrażliwych informacji.
Realizacja OZE wymaga zdecydowanego ujęcia planistycznego. Warto spojrzeć, jak to robią inni.
To prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie rozpoznawał skargi i decydował o ewentualnych karach wobec firm, które nie będą przestrzegać unijnego rozporządzenia Data Act – wynika z projektu ustawy o sprawiedliwym dostępie do danych i ich wykorzystywaniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas