Michał Kolanko

Michał Kolanko

Dziennikarz i analityk polityczny „Rzeczpospolitej”, w redakcji od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Od 2016 prowadzi też codzienny program „Polityka w południe” w Radiu RDC. Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Michał Kolanko: „Zderzaki” paradygmatem polityki szefa PO, czyli europejska roszada Donalda Tuska

Zapowiedzi rekonstrukcji rządu pokazują, że nieoficjalne deklaracje lidera PO z ubiegłego roku, że nowy gabinet będzie to rząd „zadaniowców” lub wręcz „zderzaków”, nie były obietnicami bez pokrycia. Teraz będzie tak samo.

Polska może wyjść z procedury z art. 7 jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Polska walczy o wyjście z procedury ochrony europejskich wartości, w tym praworządności, jeszcze przed eurowyborami. Tak wynika z naszych rozmów Brukseli i Warszawie. Szansa na to jest, ale przed rządem Donalda Tuska trudne zadanie.

Lewicowa rozgrywka o mieszkania. Partia chce miejsca w Ministerstwie Rozwoju

Lewica planuje obsadzić wakat w Ministerstwie Rozwoju, który ma być ponownie odpowiedzialny za mieszkalnictwo. Nazwiska jeszcze nie ma. W rządzie polityczne zamieszanie wokół tego tematu trwa.

Jakub Wygnański: Polityka parlamentarna domaga się obywatelskiego „dotlenienia”

Jest dużo spraw, które powinny być przedmiotem wspólnego namysłu w Sejmie, dobrze rozumianego sporu różnych środowisk. Henryk Wujec jest dobrym patronem takich przedsięwzięć – mówi Jakub Wygnański, współtwórca Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie

Wybory samorządowe w 2024 roku przeszły już do historii. W kilku ważnych regionach nowi prezydenci, wójtowie i burmistrzowie będą mieć szansę na zmianę i reformy. Bo zmiana generacyjna w samorządzie powoli staje się faktem.

Sondaż IBRiS: Koalicja Obywatelska już nie prowadzi. Zmiana na pozycji lidera

Po wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska czuje się wzmocniona, ale gdyby elekcja do Sejmu odbyła się teraz, wygrałoby ją Prawo i Sprawiedliwość.

Koniec kampanii samorządowej to zarazem początek kolejnych zmagań – o Parlament Europejski

W 748 gminach odbyła się w niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Sztaby najważniejszych partii rozpoczęły już jednak przygotowania do kolejnej kampanii i równie ważnej elekcji – zaplanowanych na 9 czerwca wyborów europejskich. To będzie drugi po wyborach 15 października 2023 r. sprawdzian dla koalicji rządzącej.

Trzydzieści siedem sekund Izabeli Bodnar

Im bardziej zaciekła rywalizacja w kampanii, tym bardziej liczą się szczegóły. We Wrocławiu, Krakowie i kilku innych miastach ostatnie dwa tygodnie były naprawdę mordercze. Czy o wyniku w stolicy Dolnego Śląska zdecyduje wiralowy klip?

Żadnego euro nie oddajemy Brukseli

Trzeba naprawić popsute przez PiS finansowanie samorządów – mówi Adam Struzik, marszałek mazowieckiego Sejmiku.

Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony

Widziałem już szkic założeń nowego systemu finansowania samorządów, wydaje się interesujący. Widzę w rządzie pozytywne nastawienie i chęć zmian – mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.