Marek Rotkiewicz

Zwolnienie od pracy na naukę obejmuje też czas potrzebny na dojazd

Jeśli pracownik podnosi kwalifikacje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, ten musi mu umożliwić punktualne przybycie na zajęcia. Zmiany w grafiku kursu go z tego nie zwalniają.

O liczbie przerw decyduje faktyczny czas pracy

To, że pracownikowi zlecono nadgodziny w ostatniej chwili, czego nie dało się wcześniej przewidzieć, nie zwalnia pracodawcy z udzielenia podwładnemu dodatkowej przerwy.

Wypracowanie wszystkich godzin nie pozbawia prawa do zasiłku

Czas choroby jest płatny także wówczas, gdy pracownik stał się niezdolny do pracy po przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy.

Nieodebrane świadectwo pracy trzeba wysłać pocztą

Pracodawca ma 7 dni od rozwiązania umowy o pracę na doręczenie pracownikowi świadectwa pracy. Nawet jeśli umówił się na odbiór osobisty, nie może przekroczyć tego terminu.

Podwyżka płacy minimalnej może wymusić zmianę umów

Nieprawidłowe jest utrzymywanie stanu, w którym wynagrodzenie określone w umowie o pracę jest niższe od kwoty wynagrodzenia minimalnego. Ale nawet bez zmiany umów pracownicy nie mogą zarabiać mniej.

Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw

Tylko w dniu, gdy osoba niepełnosprawna pracuje co najmniej sześć godzin, może korzystać z przerwy śniadaniowej. Druga – na gimnastykę czy wypoczynek – przysługuje jej zawsze.

Część urlopu rodzicielskiego nie przejdzie nawet po śmierci

Ustawa nie przewiduje żadnych wyjątkowych okoliczności, aby 9-tygodniową tzw. nieprzenaszalną część urlopu rodzicielskiego mógł wykorzystać drugi rodzic.

Rozliczenie nadgodzin zaczyna się od przekroczeń dobowych

Dokonując kwalifikacji na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe należy zacząć od wyznaczenia przekroczeń na dobę. Reszta to nadgodziny wynikające z przekroczenia średniotygodniowego.

Wiek przedemerytalny nie chroni przed zwolnieniem

Pracownikowi w okresie ochrony przedemerytalnej nie wolno wręczyć wypowiedzenia. Ale w tym czasie może rozwiązać się z nim umowa na podstawie wypowiedzenia dokonanego przed rozpoczęciem tej ochrony.

Wolne za święto 11 listopada przysługuje każdej osobie zatrudnionej w tym dniu

- Pracujemy w trzymiesięcznych okresach rozliczeniowych (obecny: październik – grudzień), w stałych dniach (poniedziałek – piątek), w systemie podstawowym. Pracownikowi kończy się umowa okresowa w niedzielę 12 listopada. Czy osoba ta powinna uzyskać dzień wolny za święto 11 listopada? – pyta czytelniczka.