Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz i publicysta "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" specjalizujący się w tematyce makroekonomicznej. Jest pomysłodawcą i prowadzącym panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej", organizatorem konkursów prognostycznych oraz jednym z gospodarzy programu "Prosto z parkietu" w Parkiet TV. W 2023 r. został laureatem Nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka. W 2020 r. otrzymał Grand Press Economy a także zdobył nagrodę NBP im. Władysława Grabskiego w kategorii wywiad. W konkursie Grabskiego był też nagradzany w poprzednich latach. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 2007 r. w dziale zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej. Z "Parkietem" i "Rzeczpospolitą" związany od 2008 r. Jest absolwentem ekonomii w Szkole Głównej Handlowej, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Większe wydatki na rolnictwo? Ekonomiści: nie tędy droga.

Na żaden inny cel UE nie wydaje tyle co na politykę rolną. Czy te nakłady należy jeszcze zwiększyć, aby pomóc rolnikom zmierzyć się z wyzwaniami i przerwać ich protesty? Zapytaliśmy o to uczestników panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".

Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac

Utrzymujący się spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw sugeruje, że szybki wzrost wynagrodzeń w warunkach niskiej inflacji staje się coraz większym ciężarem dla firm.

GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w marcu o niemal 10 tys. etatów. Większe spadki zatrudnienia w tym okresie roku wystąpiły ostatnio w pandemicznym 2020 r. i w kryzysowym 2009 r.

Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce załamała się w marcu o 6 proc. rok do roku i niemal o tyle samo w stosunku do lutego. To największe tąpnięcie w przemyśle od apogeum pandemii Covid-19 wiosną 2020 r. W dużej mierze odpowiedzialne jest za to górnictwo.

Większe dotacje nie uzdrowią unijnego rolnictwa

Zwiększenie nakładów na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Warto jednak zmienić strukturę wydatków – mówią ekonomiści.

Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było

Wstrząsy z ostatnich lat nie zostawiły na polskiej gospodarce żadnych blizn. Podobnie jest w USA, ale w Europie Polska jest ewenementem.

MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie

Gospodarka USA, pomimo najostrzejszego od półwiecza wzrostu stóp procentowych, pozostaje przegrzana. Perspektywy gospodarki Europy ponownie się jednak pogorszyły. Na tym tle Polska będzie zieloną wyspą.

Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?

Inflacja w marcu była minimalnie wyższa niż wstępnie szacował GUS, ale i tak najniższa od pięciu lat. Ceny usług, które są pod największym wpływem sytuacji na rynku pracy, wciąż jednak rosną zbyt szybko.

Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia

Szybszy od oczekiwań spadek inflacji wynikał głównie z sił niezależnych od polityki pieniężnej. Te procesy inflacyjne, na które RPP ma wpływ, ciągle nie są pod kontrolą – mówi prof. Joanna Tyrowicz, członkini tego gremium.

Unia Europejska jest dobra dla rolników. Ale mogłaby być lepsza.

Rolnicy należą do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE. Ale ta sama polityka rolna, która istotnie przyczyniła się do zwiększenia ich dochodów, osłabia ich konkurencyjność.