Michał Markiewicz

Michał Markiewicz

,

doktorem prawa, radcą prawnym, partnerem w Markiewicz Sroczyński Mioduszewski Kancelaria Radców Prawnych sp.j.; autorem licznych publikacji naukowych i branżowych, a także redaktorem prestiżowego czasopisma naukowego: „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace z Prawa Własności Intelektualnej”. W 2022 roku otrzymał indywidualną rekomendację w rankingu Rzeczpospolitej w kategorii Prawo własności intelektualnej i przemysłowej. Równocześnie kancelaria w zakresie praktyk, którymi zarządza, uzyskała w 2023 r. tytuł lidera. Michał Markiewicz specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji, ochronie dóbr osobistych oraz prawie umów. W pracy w kancelarii jest odpowiedzialny m.in. za opracowywanie strategii procesowych, w tym złożonych zagadnień egzekwowania praw własności intelektualnej oraz udział w precedensowych sprawach sądowych z tego zakresu. Był zaangażowany w szereg negocjacji zakończonych z sukcesem podpisaną ugodą. Jest autorem/współautorem wielu opinii prawnych mających m.in. istotne znaczenie dla wyboru przez klientów odpowiednich modeli biznesowych prowadzonej działalności. Poza doradztwem na rzecz klientów z wielu baraż takich jak np. motoryzacja, sektor audiowizualny, architektura, design, rynek reklamowy, gry komputerowe, rynek wydawniczy, branża spożywcza, dr Michał Markiewicz służył także ekspercką wiedzą szeregu kancelariom w prowadzonych przez nich sporach, a także największym na rynku firmom konsultingowym. Za swoją monografię pt. „Zarząd wspólnym prawem autorskim” otrzymał w 2018 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej organizowanym przez Urząd Patentowy RP. Dr Michał Markiewicz prowadzi zajęcia z prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, szkoli aplikantów radcowskich w zakresie prawa autorskiego, bierze także udział w szkoleniach oraz konferencjach w charakterze prelegenta.

Wzór przemysłowy – jak odczytać, co chronimy

Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ma chronić szeroko rozumiany design. Obecnie poza klasycznymi przedmiotami wzornictwa przemysłowego obejmuje bardziej nowoczesne formy przedstawieniowe, takie jak np. graficzne interfejsy, ikony czy animacje.

Uwaga! Rewolucja w umowach prawnoautorskich

W ramach ostatniej nowelizacji prawa autorskiego ustawodawca wprowadził bardzo znaczącą zmianę. Twórca będzie mógł zakwestionować wysokość wynagrodzenia względem każdej umowy odpłatnej licencji lub przeniesienia prawa autorskiego.

Kiedy możliwa jest zmiana stron umowy licencyjnej

Zawierając umowę licencji dotyczącą praw własności intelektualnej, warto się zastanowić nad możliwością późniejszych zmian podmiotowych i tak przygotować treść kontraktu, aby zabezpieczyć określone interesy.

Kiedy „nie zawierać” licencji

W razie zamiaru korzystania z utworu, poza przypadkami dozwolonego użytku, zawsze należy zawierać umowę. Nie oznacza to jednak konieczności przygotowania jej w formie pisemnej. Często wystarczy sam fakt współpracy.

Jakie są konsekwencje bezczynności w prawie własności intelektualnej

Szeroko rozumiane prawo własności intelektualnej nie lubi bezczynności, a więc braku podejmowania określonych działań w uzasadnionym czasie. W takim przypadku przewiduje niekorzystne konsekwencje dla podmiotu uprawnionego bądź chronionego.

Prawa pokrewne a prawo autorskie – różnice i konstrukcje

Prawo autorskie chroni nie tylko eksploatację utworów, ale także przedmiotów praw pokrewnych. Wśród nich należy wymienić prawa do: artystycznych wykonań, fonogramów, wideogramów, nadań, wydań krytycznych, wydań naukowych.

Umowy ramowe na masowe tworzenie utworów – treść i wymagana forma

Praktyka w zakresie zawierania umów ramowych na stałą współpracę w zakresie tworzenia utworów wydaje się być sprzeczna z przepisami, co stwarza istotne niebezpieczeństwa po stronie przedsiębiorców.

AI Act: trenowanie sztucznej inteligencji

AI Act przewiduje, że każdy podmiot oferujący model sztucznej inteligencji w Europie musi go wcześniej wytrenować zgodnie z prawem UE i to niezależnie od terytorium, na którym takie trenowanie ma miejsce..

Wyczerpanie prawa w prawie autorskim

Krajowe przepisy – w przeciwieństwie do regulacji UE – przewidują wymóg publicznego udostępnienia oryginału lub egzemplarza utworu poprzez przeniesienie jego własności. Wydaje się, że w wykładni przepisów należy ten wymóg pominąć.

Znak towarowy unijny, polski, a może oba?

Na terytorium Polski występują dwa prawa do oznaczenia, tj. polski znak towarowy (przyznawany decyzją Urzędu Patentowego RP) oraz znak towarowy Unii Europejskiej (udzielany w drodze decyzji EUIPO). Podstawowe elementy, które należy wziąć pod uwagę przy decyzji o wyborze prawa, to zakres terytorialny korzystania z oznaczenia oraz koszty związane z rejestracją.