Jacek Marczyński

krytyk muzyczny

Muzyka

"Carmen": Cyganka ze skrzydłami

Reżyserska porażka Andrzeja Chyry w „Carmen" jest tym dotkliwsza, że narusza kruchą równowagę repertuarową budowaną w Operze Narodowej.

Plus Minus

Pożegnanie wirtuozki skrzypiec

Wanda Wiłkomirska była eksportową artystką PRL, która potem stała się polityczną emigrantką. Na światowych estradach stawała bez kompleksów obok największych sław, nie mniejszą...

Muzyka

Bóg, prorok i pomidor

W Operze Narodowej Tomasz Konieczny zaprezentował się we fragmentach ról, w których odnosi sukcesy w świecie. Były też niespodzianki.

Muzyka

Muzyka z dodatkiem hashtaga

Jak sieć wpływa na muzykę, którą tworzymy? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć rozpoczynający się w piątek we Wrocławiu festiwal Musica Polonica Nova.

Festiwal Beethovena

Muzyka, która pochodzi od Boga

Wieczór amerykańskiego dyrygenta Leonarda Slatkina i katowickiej orkiestry to zdarzenie, które przejdzie do historii Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego.

Wielkanocny Festiwal Beethovenowski

Festiwal Beethovena

Lekcja polskości

Amerykanin Lawrence Foster i kolejna młodzieżowa orkiestra na tegorocznym festiwalu. Okazało się, że podczas takiego spotkania mogą czegoś nauczyć się obie strony.

Teatr

"Widma": Mankamenty narodowego obrzędu

Słusznie „Widma” Moniuszki znalazły się w programie Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego w wyjątkowym, rocznicowym 2018 roku. Szkoda, że w dość kontrowersyjnej wersji.

Muzyka

Mistrz z ulicy Mazowieckiej

Fryderyk Chopin zagrał 17 marca 1830 roku w Teatrze Narodowym na własnym fortepianie, co nie znaczy, że trudno było w owym czasie w Warszawie o dobry instrument.

Muzyka

Swingujący Krystian Zimerman

Występ Krystiana Zimermana na inaugurację Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego to dowód, że czasami dobrze, jak wielka osobowość wykonawcy dominuje nad kompozytorem.

Plus Minus

Odbudowany instrument

Uroczysty koncert 17 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 188. rocznicę pierwszego publicznego występu Fryderyka Chopina, da okazję posłuchania wyjątkowego brzmienia...

Muzyka

Magia, historycznych brzmień

Ciekawe, jak potoczyłyby się losy kompozytora, gdyby rozwój przemysłowej produkcji w Europie nie spowodował mody na fortepiany.

Muzyka

Emocje dostrzeżone w lustrze

Mariusz Tarkawian wzbogacił swym tegorocznym projektem galerię festiwalowych plakatów.

22 WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA

Muzyka

Goście podróżują po Polsce

Festiwalowe życie toczy się nie tylko w salach koncertowych Warszawy. Jest znacznie bardziej różnorodne.

22 WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA

Teatr

Jak ożenić opiekuna

Wdzięk, muzykalność oraz sporą dawkę humoru oferuje studenckie przedstawienie w Teatrze Collegium Nobilium.

Teatr

Trudna droga od kiczu do sztuki

„Śpiewacy norymberscy” to wrzucenie widza w otchłań, by łowił rzeczy cenne i banalne. Tych pierwszych jest na szczęście więcej.

Example Alt
eWydanie