Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Małgorzata Piwowar

publicystka, specjalizuje się w filmie dokumentalnym i Teatrze Telewizji

Film

Bzik, który zmienił teatr

W styczniu 2017 roku minęło 20 lat od premiery „Bzika tropikalnego” – spektaklu otwierajšcego nowy rozdział w historii polskiego teatru.

Film

Sposób na nieœmiertelnoœć dla bogaczy

Relacje sztuki i pieniędzy niewiele zmieniały się na przestrzeni wieków. Autorzy dokumentalnego filmu stawiajš więc tezę, że sztuka nie może żyć bez pieniędzy.

Film

Jak umierał Heath Ledger

Za rolę Jokera w „Mrocznym Rycerzu” poœmiertnie przyznano mu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Heath Ledger żył zaledwie 28 lat. W niedzielę mija 10 lat od jego...

Telewizja

Znakomita aktorka niefotogeniczna

Studenci mówili o niej „smoczyca”, a widzowie zobaczš, że jej energia nie słabnie ani na chwilę. Bohaterkš najbliższej „Niedzieli z…” będzie Anna Polony. Poczštek o 17.15 w TVP...

Film

Gotowi na koniec œwiata?

Niemal każda religia na œwiecie wspomina o czasach ostatecznych, wielu wiernych jest przekonanych, że to bliska perspektywa.

Film

Podziemne tajemnice Paryża

Kanały Paryża to wyrafinowana plštanina o długoœci 2400 kilometrów. Dla amatorów może być pułapkš bez wyjœcia.

Film

Człowiek, który uratował Luwr

Jego imię noszš drzwi wiodšce do Luwru, który wiele mu zawdzięcza. W czasie II wojny œwiatowej Jacques Jaujard był strażnikiem bezcennych zbiorów.

Film

Hollywood w czasie wojny

W czasie II wojny œwiatowej Hollywood stanęło ramię w ramię z amerykańskš armiš. Propagandowe filmy i projekty były wówczas patriotycznym obowišzkiem.

Literatura

Listy nie mogš umrzeć

Mija 50. rocznica œmierci Haliny Poœwiatowskiej, poetki opowiadajšcej o miłoœci rzeczy najgłębiej skryte. Ukazał się właœnie tom jej korespondencji „Tylko mnie pogłaszcz… ”.

Film

Urodzony do tańca

Gene Kelly odœwieżył formułę musicalu i tchnšł w niego nowe życie dodajšc mu lekkoœci.Jego znakiem firmowym stał się film „Deszczowa piosenka”.

Telewizja

Gdy telewizja stała się konfesjonałem

Lata 80. Na szklanym ekranie rozpoczęły zupełnie nowš epokš. W USA kończyły się seriale rozpoczęte w latach 70., takie jak „M*A*S*H”, którego ostatni odcinek oglšdały 123...

Teatr

Splendory dla Kijowskiej i Treli

W poniedziałek, 4 grudnia, Teatr Polskiego Radia wręczył po raz 30. swoje najważniejsze wyróżnienia – Wielkie Splendory za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład w...

Film

Samobójstwo złotego chłopca internetu

Był genialnym informatykiem, ale nie chciał swojej wiedzy przekładać tylko na pienišdze. Miał nadzieję zmieniać œwiat na lepsze. Aaron Swartz żył tylko 27 lat.

Film

Jak œwiat zapłakał po Dianie

Przez 20 lat była jednš z najbardziej znanych kobiet na œwiecie. Dianę Spencer nazywano „królowš ludzkich serc” i trzeba dodać, że wcišż się na niej zarabia.

Telewizja

Zaorski lubi emocje i piłkę nożnš

Wszystko robił szybciej niż inni. Na reżyserię do filmówki w Łodzi dostał się, majšc zaledwie 17 lat. Bohaterem najbliższej „Niedzieli z…” w TVP Kultura jest Janusz Zaorski.

Film

Życie po zamachu

W poniedziałek, 13 listopada mijajš dwa lata od krwawych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Straciło w nich życie ponad 130 osób, ponad 300 zostało rannych.

Example Alt
eWydanie