Jędrzej Bielecki

Absolwent Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne. Były korespondent "Rzeczpospolitej" w Brukseli i Waszyngtonie

Plus Minus

Uprzejmie proszę o śmierć

W Belgii eutanazja jest dopuszczalna bez żadnego ograniczenia wieku, a więc także na prośbę dzieci. To akt wiary w zdolność człowieka do przejęcia pełnej odpowiedzialności za...

Polityka

Julian Assange, czyli Wunderwaffe Kremla

Twórca WikiLeaks przekształcił ambasadę Ekwadoru w Londynie w centrum operacyjne rosyjskiej propagandy na świecie. Za cel obrał niepodległość Katalonii i skompromitowanie Clinton.

Katalonia

Katalonia w rękach radykalnej lewicy

Barcelońska burżuazja traci kontrolę nad katalońskim ruchem niepodległościowym. To efekt ucieczki Carlesa Puigdemonta przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości do Brukseli.

Komentarze

Niemiecko-polskie starcie na słowa

Jeśli potrzebny byłby ostateczny dowód, że rekonstrukcja rządu zbliża się wielkimi krokami, jest nią awantura, jaka od dwóch dni toczy się między Warszawą a Berlinem.

Plus Minus

Największe miasto Afryki się dusi

Lagos już teraz jest największym miastem w Afryce, ale to dopiero początek. Za kilkanaście lat będzie w nim mieszkać więcej ludzi niż w całej Polsce – około 40 mln. Proces...

Polityka

Katalonia traci autonomię

Nie tylko przewodniczący rządu regionalnego Carles Puigdemont i jego zastępca Oriol Junqueras, ale także wszyscy członkowie jego ekipy zostali w piątek wieczorem zdymisjonowani.

Plus Minus

Padło na ciebie, Mariano

Wysłał potężne siły porządkowe, by zrobiły porządek z katalońskim referendum. Ale wrażenie, że premier Hiszpanii to nowe wcielenie Margaret Thatcher, jest mylne.

Polityka

Bielecki: Tragedia Katalonii

Nacjonaliści w Barcelonie idą na zwarcie. Parlament Katalonii ogłosił w piątek popołudniu niepodległość prowincji, powstanie „niezależnego, suwerennego, demokratycznego i...

Polityka

Macron chce Danii nad Sekwaną

Prezydent Francji przystępuje do drugiego etapu reform: objęcia świadczeniami wszystkich, którzy są bez pracy. Tym razem to biznes protestuje najbardziej.

Świat

Rajoy idzie na ustępstwa

Królestwo w ciągu roku może przekształcić się w federację. To cena za powstrzymanie niepodległości Katalonii.

Polityka

Katalonia boi się niepodległości

Puigdemont w ostatniej chwili przestraszył się jasnej deklaracji niepodległości. Madryt ostrzegł, że w takim przypadku przewodniczącego Generalit czeka wieloletnie więzienie.

Publicystyka

"Hiszpanii brakuje de Gaulle’a"

Plan najbardziej zdeterminowanych secesjonistów z partii CUP jest prosty, chcą doprowadzić do niepodległości Katalonii, aby potem łatwiej móc przeprowadzić rewolucję...

Rozmowa "Rzeczpospolitej"

Polityka

Banki uciekają z Katalonii

W Barcelonie wielki biznes – ci, co mają pieniądze – staje się coraz bardziej nerwowy. Zaczyna doń docierać, że niepodległa Katalonia może oznaczać bankructwo.

Example Alt
eWydanie