Aleksandra Tylenda

Definicja małego podatnika z ustawy o CIT jest niejednoznaczna

Definicja małego podatnika nie pozwala na jednoznaczne obliczenie wysokości jego przychodów ze sprzedaży. W praktyce powstają wątpliwości mogące mieć decydujący wpływ na prawo do niższej daniny.

Opłacalność korzystania z ulgi B+R

Skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową warto poprzedzić badaniem korzyści jakie przyniesie to firmie. Trzeba pamiętać, że preferencja często oznacza konieczność wdrożenia wielu rozwiązań umożliwiających jej stosowanie.

CIT, ulga na działalność badawczo-rozwojową: obliczanie ulgi B+R

Ustalenie wysokości preferencji wymaga wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych, ustalenia czy nie zachodzą podstawy wyłączenia niektórych z nich, określenia statusu przedsiębiorcy i przysługujących limitów procentowych.

CIT: Koszty osobowe w uldze badawczo-rozwojowej

Prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników powinno umożliwiać rozliczenie kosztów wynagrodzeń i pochodnych przypadających wyłącznie na działalność B+R i na pozostałą aktywność firmy.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową: projekty IT i optymalizacja produkcji mogą uprawniać do preferencji

Prawo do ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie jest zarezerwowane dla firm prowadzących wyspecjalizowane badania naukowe. Potencjalnie jest dostępne również dla tych, które pracują nad wdrożeniem lub ulepszaniem produktów.