Christopher Dembik

Inicjatywa Trójmorza - geopolitycznie potrzebna

Istnieje wiele nieporozumień wokół Inicjatywy Trójmorza. Niektórzy są zdania, że osłabi ona polityczną pozycję państw Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej. Nie zgadzam się z taką opinią. Moim zdaniem to potrzebna geopolityczna inicjatywa, której celem jest głębsza integracja w Europie Środkowo-Wschodniej w obszarze bezpieczeństwa, infrastruktury i energii.

Jak nawigować na rynkach w okresie letnim

Po raz pierwszy od ponad trzech lat jestem optymistą co do perspektyw globalnej gospodarki, a zwłaszcza strefy euro.

Wielka Brytania i Francja, czyli czas wielkich wyborów w Europie

Partia Konserwatywna powinna pozostać u władzy w Wlk. Brytanii, ale będzie musiała stawić czoło negatywnym konsekwencjom Brexitu. z kolei optymizm związany z wygraną Emmanuela Macrona we Francji powoli osłabia się. Dokąd zmierzają te kraje?

Czy Macron będzie w stanie rządzić państwem?

Emmanuel Macron zostanie kolejnym prezydentem Francji. Obecnie sondaże dają mu 60% poparcia. Pytanie , czy uzyska większość w parlamencie niezbędną do wdrożenia jego programu reform.

Jak będą wyglądały Niemcy w 2020 roku

Mimo modelu wzrostu opartego na konkurencyjności, niemiecka gospodarka nie jest tak zdrowa, jak chcieliby tego decydenci w Berlinie. Wprost przeciwnie - musi się ona zmierzyć z wieloma wyzwaniami, zarówno natury finansowej (inwestycje i bankowość), jak i społecznej (demografia, migracja).

Ameryka i protekcjonizm na pierwszym miejscu

Tak zwany efekt Trumpa to tylko bańka spekulacyjna, która, tak jak wszystkie bańki, w pewnym momencie pęknie. Stanie się to w momencie, gdy inwestorzy zrozumieją, że nowy prezydent USA nie jest w stanie spełnić swoich obietnic wyborczych.

Jedna dobra i dwie złe wiadomości dla światowej gospodarki

W ostatnich latach takie działania na rynkach finansowych, jak pojawienie się ujemnych stóp procentowych, były absolutnie sprzeczne z zasadami ekonomii, o których można byłoby przeczytać w podręcznikach. Na szczęście w 2017 roku powinniśmy powrócić do normalności. To pozytywna wiadomość.

Christopher Dembik: CETA może być korzystna dla Europy Środkowo-Wschodniej

Nawet dla zwolenników umowy z Kanadą CETA jest oczywiste, że nie będzie ona receptą na szybszy wzrost w gospodarkach UE.